UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriYeni Yazara Hazırlanmak

18 Oca 2012
eren

Uzun Hikâye'nin son haftalarda yakaladığı canlılığın beni heyecanlandırdığını söylemeliyim. Sitenin ekseninin yeniden öykü okumalarına kaymış olması, öyküler üzerine yapılan tartışmalarının daha doyurucu olması beni sevindiriyor. Bu nedenle, ne zamandır aklımda olan bir önerimi daha, belki yeterince pişmeden, sizlerle paylamak istiyorum.

Adnan Özyalçıner'in Gözleri Bağlı Adam ve Yağma kitapları üzerine yaptığım çalışmalar aslında yazar çalışmaları için önermek istediğim yöntem için birer örnek oluşturuyor. Ne yazık ki yanımda başka Özyalçıner kitapları olmadığı için çalışmayı bütünlüğe kavuşturamadım. Fakat temel fikir şu:

Uzun Hikâye'de ele alacağımız yazarların her bir öykü kitabı, bir kişi tarafından okunarak kitap hakkında bir sunum hazırlanır (yukarıdaki örneklerde olduğu gibi). Bu sunumda o kitaptan hangi öykülerin sitede okunmasının uygun olacağı konusunda bir öneri de yer alır.

Yazarın bütün kitapları için bu çalışma tamamlandıktan sonra, hangi öykülerin okunacağı, kitapları okuyanlar tarafından ortaklaşa belirlenir.

Seçilen öyküler kronolojik sırayla (yine her biri için bir sunum hazırlanarak) gündeme alınır.

Böylece yalnızca hep birlikte okuduğumuz öykülerle değil, diğer kullanıcıların kitaplar hakkında yazdıklarıyla da yazarın öykücülüğüne ilişkin daha bütünlüklü bir görüş oluşturma şansımız olur.

Şimdilerde bu türden bir çalışmayı Şükran Kurdakul'un bütün öyküleri için sürdürmekteyim. Yakında meyveleri foruma düşmeye başlar. Belki sonrasında Şükran Kurdakul'u okuma sırasına alırız. Benzer bir çalışmayı Leylâ Erbil'in Eski Sevgili kitabı için de hazırlamayı istiyorum (diğer kitaplar ne yazık ki yanımda yok). Belki diğer kitaplar için de gönüllüler çıkar, biz de Leylâ Erbil'in öykü dünyasını daha yakından inceleme şansı buluruz. Ne dersiniz?

Kategori:

Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

Sanırım, Sait Faik öykülerini bitirdik. Üzerine konuşmadığımız "Alemdağ'da Var Bir Yılan" dışında Sait Faik öykülerini tanımış, üzerine konuşmuş olduk. Sırada Leyla Erbil, ardından da Şükran Kurdakul var.

Bu aralar sürdürdüğümüz öyküleri ve öykücüleri sıralama çalışmaları da gelecek için umut verici. Öykücülerin sıralanan kitaplarına yan okumalar yapma konusunda bundan sonra daha aktif olacağım. Üye olduğum kütüphanelere gidip, bütüncül okumalar yapacağım. Bunun yanında Eren'in de belirttiği gibi, adını verdiğimiz paylaşımlar da en azından iç disiplini sağlama yolunda iyi bir karar. Ben destekliyorum.


Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

Cihan Başbuğ dedi ki:
Sanırım, Sait Faik öykülerini bitirdik. Üzerine konuşmadığımız "Alemdağ'da Var Bir Yılan" dışında Sait Faik öykülerini tanımış, üzerine konuşmuş olduk.

Mehmet Sürücü haftaya "Dolapdere"yi hazırlayacak diye biliyorum...


Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

Ön yazısını yazmaya çalışıyorum. Öykünün kendisi hazır.


Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

"Okuma Odasının İşleyişi" başlığını buradaki öneri doğrultusunda değiştirdim. Şimdilik elimideki tek örnek Şükran Kurdakul öyküleri için (Cihan'ın da yardımıyla) benim yapmaya çalıştığım hazırlık oldu. Bundan sonra da benzer biçimde devam edebiliriz diye düşünüyorum.

Belki her kullanıcı hazırlayabileceği ya da hazırlanmasına katkıda bulunabileceği öykücüleri bu başlığı altına not edip çalışmalara başlamalı. Böylece bir sonraki öykücünün kim olacağını da düşünmeye başlamış oluruz.


Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

Şu sıralar gündemimde iki öykücü var: Tarık Dursun K. ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu. Bu iki yazar için hazırlıkları üstlenebilirim. Tarık Dursun K.'nın yalnızca ilk dönem kitapları var elimde. Saçlıoğlu'nunsa bütün kitaplarına ulaşabilecek durumdayım. O nedenle bu ikincisine öncelik vereceğim sanırım.


Re: Yeni Yazara Hazırlanmak

Mehmet Zaman Saçlıoğlu'nun Rüzgâr Geri Getirirse ve Beş Ada adlı kitaplarını okumuştum. Beş Ada'nın beni daha çok etkilediğini söyleyebilirim.

Yeri gelmişken, Cemil Kavukçu'nun öykülerinden bir kaçının da okunup, değerlendirilmesini öneriyorum. Kitaplardan öykülerin hazırlanması işini üstlenebilirim. Bende öykü kitaplarının büyük çoğunluğu var. (Patika, Temmuz Suçlu, Yalnız Uyuyanlar İçin olmayanlar)