UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriKitap Yakmak Hakkında 23 Şey

22 Oca 2014
AhmetMenderes

1.
Çin seddini yaptıran imparatorun, Kung-fu Tzu (Konfüçyus diye bilirsiniz) ideolojisini yoketmek adına binlerce kitabın birer nüshasını saklayıp kalanlarını topluca yaktırdığını pek az kişi anımsar bugün. Otuz yedi yıl yaşayan bu arkaik ekin jakobeninin adı Qin Shi Huang'dır.

2.
Kitapları yakmak ısınmanın bir yoludur. Cehennemden alev çalmak gibidir. Mevzuat kitaplarını tutuşmuş ateş öbeğine atarsanız kütük gibi içli yanar.

3.
Etrüskler hakkında pek az şey biliriz. Onlara ait kalıtların çoğu Roma tarafından imha edilmiştir. Kitapları yakarak başlamışlardır işe senatörler, ardından yazarları ve nihayet halkı. Etrüsk genetiği yüzde doksan iki anadolu ile benzeşmiş. Haliyle! E ve S çıkınca Türk kalıyor dedi Ted. Ted? Kargam...

4.
Kutsal kitaplar yakılmadı ama diyen saftoriklere Talmud'un başına gelenlere bir bak derim.

5.
Gülün Adı. Olmayan bir kitap adına bir yitik kütüphanenin katli. Poetika 2'nin şahsında ne görkemli bir ironi! Keşişin is içinde kucaklayıp kurtardığı kitaplar? El yazmaları... Onlara ne oldu sahi?

6.
Çizgi roman yakılır mı? 1948'de Bighampton'da yaktılar. Ahlak ısıtır. Çocuklardan başlar ısıtmaya Cehennet ya da Cennethem'e uzanan merdivenin ilk basamaklarının, kitapların külleri ve çocukların gözyaşları ile karılan çamurun ahlakla dondurulması yoluyla inşaa edildiğini söyler Zagor Tenay... Ahyak!

7.
Beş yıllık iktidarında binlerce kitap yakar Floransalı Savonarola. Bruno garibim de kaynar araya. Tuhaftır Martin Luther King'i bir otobüste yakmaya çalışan yueseyli tiplerin aksine Martin Luther'cidir taa 1495'lerde. Geberip gider beş yıllık reformu doruktayken beşinci ayın 23'ünde.

8.
Yaprakları yolarak yakıyorsanız hızlı okumalısınız.

9.
Dejenere kitap dejenere kültürü yaratır. Bu Nazi özlü bok yeme pogromları daha sonraları insan yakmaya evrilir. Yaprak yaprak ayırıp yakarlar insanları. Soyarak, çocuklarından yolarak. Peter Weiss'ın Soruşturma'sı tutuşmuşken not alayım dedim.

10.
Almanca "gehen" şahsın gidişini imlerken "fahren" taşıtın gidişini imler. "heit" ısı demektir. Fahrenheit ısı ölçüm sisteminin bir Alman fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit'a ait olması ne tuhaftır. Bu ismin ardına 451 ekleyin şu an ateşi besleyeni bulun!

11.
Sönmüş bir deniz fenerinin tepesinde yakılan kitapların ışığı hayat kurtarır mı? Kimbilir?

12.
Kitap fiyatları el yakıyor! Sopam nerde sopam nerde?

13.
Babalar çocuklarının kitaplarını çuvallara doldurup yaktılar... Net hatırlarım 12 değil hayır, 23 Eylül'de.

14.
Fener deyince, İskenderiye kütüphanesi geldi aklıma birden. Yanan kitaplar mıydı sahiden? Ya Hypatia adlı müdüresi. Fenerde yaşardı Hypatia ve pagandı. Hristiyanların ilk kurbanlarına katılmadan evvel kölesini azad etti.
Mantıkçı ve gökbilimci bu kızıl saçlı kadın(öyle düşlüyorum) daha sonra Kepler'i de etkileyen bir düşün insanıydı. Şöyle demişti fıstık,
"Dünyayı olduğu gibi görebilsek her şey bambaşka olurdu!"
Kızıl kadınlar ah kızıl kadınlar!

15.
Kitabın da kibritin de yakan kafanın da hammaddesi odundur. Ölülerin dansı... Neredesin Pina?

16.
Hypatia yanadursun, burnumuzun dibinde, Efes'te roma konsülü Celsus'a ithafen bir kütüphane vardır. Kapısında da dört kadın heykeli. Akıl, Bilim, Kader ve Erdem.
(Viyanada bir müzedeler şimdi)
Ondört bin kitabı koruyamaz bu taş gibi kadınlar. Hades ateşe verir hepsini. İntikam! Günah çıkarmanın yetmediğinin kanıtı mıdır bu? Belki...

17.
Rakı tam esnerken Finnegan's Wake düştü ateşe. Uykusu dağıldı. Wake Up ey Rakı!

18.
Yine yuesey! Özgürlükler Beşiği, köleleri uyutmak için sallanır, çocukları değil! Yakın zamanda kilise emriyle Hayri Pıtır'ı da yaktı yankeeler. Büyü yapmak yassah bro... Fak yu o zaman, dedi dizinin 23. kitabında Valdemort.

19.
Şeytan kelimelerini yaktı şeytanlar. İngiltere'ye cehennet vasıl oldu.

20.
Bu soğukta devlet bizi unutsa Rakı, yakmaz mıyız anayasayı? (HAV!)

21.
Ya Sivas? Orada kaç bin kitap yakıldı?
Ted fenerin tahta zeminini 37 kez gagaladı.

22.
London'un Ateş Yakmak'ı ateşi boylarken Rakı'ya baktım. Kuyruğu kıstırıp topukladı! Kitap okuyor bu itoluit eminim!

23.
Ateş uygarlığı yarattıysa yaktı da...

---
Görsel: Alexander Deineka, Kitap Okuyan Kız, 1934.

Kategori:

Re: Kitap Yakmak Hakkında 23 Şey

""
Babalar çocuklarının kitaplarını çuvallara doldurup yaktılar... Net hatırlarım 12 değil hayır, 23 Eylül'de.

O bildik eylülün bir tarihinde, gencin biri, şehirlerarası otobüsün buğulu camlarından bakarken dışarıdan koşup geçen tepelere, ağaçlara, bilmiyordu ki babası iki gün tavukhanedeki nazlı gukurak tavukları, kitaplarını yakarak ısıttı. İçinde bir yer hep yanık kaldı.(Üzgünüm-yama gibi durdu)


Re: Kitap Yakmak Hakkında 23 Şey

Çok etkileyici bir deneme.Kitabı yazan,uygarlık biriktirenler kadar kitapları yakanların da söz sahibi olduğunu unutmamamız lazım.Sivas'a olan değini yazının önemli bir ayrıntısı.

Bir madde olarak,odamızın en ağır,toz toplayan köşesi olmaktan çok belleğimizin davranışlarımızın temeli olarak kitaplar...

Düşündürdüklerin için teşekkürler Ahmet Menderes.


Re: Kitap Yakmak Hakkında 23 Şey

Benim bu konuya ekleyecek bir şeyim var, ama temellendirmek için vakit lazım: Kitap yakılmak içindir.