UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriGitar Hakkında 23 Şey

04 Şub 2014
AhmetMenderes

1.
Gitar can dostudur. Yitmiş canınla konuşup can sıkıntını alır, canayakındır, can taşır.

2.
Bir düzen içerse de telleri, illa o düzene uyması gerekmez dokunanın. Onunla iletişim kuranı pratik olarak olumlayan bir anarşidir.

3.
Sıcaktan, soğuktan etkilenir. Tıpkı bir çocuk gibi bakım ve ihtimam gerektirir. Öksürür ya da zırıldar yoksa garibim.

4.
Tıpkı evren gibi boşluğun fonksiyonudur. Biçimsel konstrüksiyonun paranteze aldığı boşluğun dile gelmesidir. Onun materyalist açıdan varoluşu bir yana metafiziği de ağaçlara değinir. O büyüleyen tınılar ağaç perilerinin kanat sesleridir.

5.
Burguların olduğu yer; beyin, klavyeyi taşıyan sap; ince uzun boyun, elbette gövde; kadınsı yuvarlak hatlar... Seksidir aynı zamanda ve üstelik davetkar da!

6.
Her gitarın orjinal bir tuşesi olur. Tuşeyi belirleyen şey tel, klavye ve parmaklar arasındaki iletişimin düzeyidir. Bu onun karakteridir aslında. Kimi sert, yüksek ve zahmetliyken kimi pamuk gibi ve merhametlidir... Gitar atölyeleri bunu isteğiniz doğrultuda yontarlar. Gitar tamir ustaları devlete, aileye, okula, asker ocağına, mahalle baskısına benzerler.

7.
Onu desenler, yapışkanlar ve benzer şeylerle süslerken ya da gövdesine manalı bir yazı kazırken düşünürüz. Bunu o da benimser mi?
Guthrie'nin gitarına sordum,
"Abi faşistlerin alayına giderim var!" dedi.

8.
Doksanlarda sahnede gitar parçalayan çoğu cankuşun çileli hayatlarında kişiliklerini de parçaladıklarına kahırla şahit oldum.

9.
Gitarın üst eşiğine takılan yanan cuvara, gitar da tellesin diyedir bencileyin. Bunu havalı hareket sayan kırtıpiyözleri kim takar hattızatında. Bilhassa Page abim takar icabında. Taksın baba köpee olsun cuvara.

10.
Yoksul bir çocuk için gitar edinmek Atlantis'te gezinmek gibidir. En iyi gitaristler bu çocukla içsel bağlarını sımsıkı korumuşlardır. Kimi terse çevirip bile tıngırdatabilir. Hendrix abimiz böyle bir solaktır.

11.
Uzun yola çıkıldığında akıl bagajdaki dosttadır. Muavin bagaj istiflerken seni hep sona bırakır çünkü. Kıllanırsın.

12.
Bir adaya düşsen ki ordasındır hep zaten, yanında olması gereken 23 şeyden biridir. Diğer 22 yi yazıyoz işte patlama!

13.
Askıyla boynuna geçirip ayakta tıngırdattığında vücudunda eksik olan parçaya kavuşmuşluk hissi ilk duyumsadığın şeydir.

14.
Gitarist, yeni evinde ilkin ona köşe beğenir. Gerisi teferruattır. Zira kralıçanın tahtıdır söz konusu olan.

15.
Bir popüler kültür nesnesidir aynı zamanda. Hayatın erken dönemlerinde sırt çantası görevinin akabinde fıstık mıknatısı olarak da düşlenir. Sırf bu doğrultuda müzisyen olmuş popüler kültür ikonları harbiden vardır.

16.
Kimi Dandoldenyus tohumu, fosil metalcilere göre bir vakit militarizme tepki olarak, inadına sırtta taşıyan abiler olmuştur. Buna karşılık ben elde taşımanın da suikast tüfengini andırır bir havası olduğuna inanırım. Daha ciddi bir misyonu işaret eder gibi ama değil mi yani?

17.
İlk kavuşmada isim takmak adettendir. Fender ise Ender gibi. Ama genelde kadın ismi verilen, ataerkil olagelmiş bir arkadaşımızdır. Kadın gitaristlerin bu türden bir ritüelleri vardır elbet ama durum bu be ablacım, elden ne gelir?

18.
Deniz kıyısında ateş yakıldığında zart diye ortaya çıkması hakkında ateş kültüne dair dedikoduları besler. Öte yandan şahsen sahilin karanlık kuytu köşesinde ayaklarım suya değer ve bir yandan rakımı piyizleyip bir yandan cuvaramı dişlerken tıngırdatmayı pek sevdiğini de bilirim.

19.
Yaralı ruhlara ilaçtır. Genelde tabi. (Yavuz hariç)

20.
Elektrik donanan biçimi bazen NikolaTesla'nın, Paganini'nin bile ağzını şaşkınlıktan bir karış açık bırakabilir. Tabi mezardan çıkıp John Petrucci dinlemek isterler ise hazretler. Neden olmasın?

21.
Saatlerce tıngırdatıp hiç bir parça çalmadığın anlar olur, işte bu anlar meditasyonun en dibidir. Buddha'nın çısçılbak vicüdudur yeğen! Namaste.

22.
Otacı gitaristlerin stüdyoya nebula halde girip sabaha karşı "Heyooo boru gibi kayıt yaptık ulam bea!" diye çıktıkları, ardından yaptıkları kayıt dinlendiğinde sabaha kadar Em akoru bastıkları, gitaristler arasında hala çözülmemiş bir gizemdir. Karadelik ötesi muammadır!

23.
İlk kez ve son kez ona dokunduğunda yanında olup odanın aynı köşesinden tam ortasındaki kocaman kara gözüyle boynu bükük sana bakandır. Seni gelenden ve gidenden daha transandantal düşünendir.

---
Görsel: Pablo Picasso, Yaşlı Gitarist, 1903.

Kategori: