UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriYeni Kullanıcı İçin Notlar

30 Ağu 2008
eren

Forum ana sayfasında herhangi bir başlığa tıkladığınızda en üstte pembe bir şerit içinde dikkatinizi çekmesi gereken Genel Forum Kuralları, laf olsun diye oluşturulmuş değildirler. Kuralların gerektiği gibi uygulanması için titiz bir gözetim süreci yapılandırılmıştır. Bu nedenle foruma mesaj yazmadan ya da herhangi bir başlık açmadan önce bu kuralların okunmuş olması hem kullanıcıya hem de foruma çok şey kazandıracaktır. Buradaki notlar, bu kuralların kapsamadığı konulara açıklamalar getirebilmek için yazılmıştır.

1.
Forumu biraz olsun gezmişseniz fark etmişsinizdir ki Uzun Hikâye, Internet ortamında görülmeye alışılmış forumların çoğunluğunun aksine öyküleri, müzikleri, kitapları, filmleri değil, özgün yorumları ve düşünceleri paylaşmak ve asgari nezaket çerçevesinde tartışmak için kurulmuş bir forumdur. Bu nedenle Internet'te başka bir yerden yapılan bir alıntı, eğer kullanıcıya ait özgün bir yorumu da beraberinde getirmiyorsa, bir müzik parçası, hakkında yazılmış iki satırlık özgün yorumdan nasibini almamışsa, Uzun Hikâye'de hoş karşılanmaz. Burada "özgün yorum"dan kast edilen, kullanıcının duygu ve düşüncelerini açıklayan, söz konusu öykünün, müzik parçasının ya da kitabın sanatın ve yaşamın başka alanlarıyla bağlantısını kurmaya çalışan kısa ya da uzun yorumlardır. "Ben bunu çok seviyorum, paylaşayım dedim." gibi yorumlar dikkat dağıtıcı olduğu için can sıkıcı bir durum yaratır. Bunun yerine kullanıcının söz konusu şeyi neden sevdiğini, onun kendisinde uyandırdığı duygu ve düşüncelerin neler olduğunu açıklamaya çalışması ya da en azından sorgulaması beklenir. Aksi içerikteki mesajlarin en kısa zamanda silinmesi olağan karşılanmalıdır.

2.
Kullanıcıların düşüncelerini aktarırken ve diğer kullanıcılarla tartışırken asgari nezaket kuralları içerisinde hareket etmesi beklenir. Bir kullanıcının kendisi hakkında "Salak gibi şöyle düşünmüşüm" demesi, başka kullanıcıların ona "Evet, sen salaksın, bak zaten kendin de söylüyorsun, o yüzden bu hakaret sayılmaz" gibi primitif argümanlar geliştirmeleri için bir gerekçe değildir. Bunun gibi A kullanıcısının B kullanıcısına hitabında normalden daha samimi bir dil kullanması (mesela "Sen nasıl bir adamsın, bu söylediğin hiç söylenecek şey mi?" demesi) bu iki kullanıcıyla tanışıklığı olmayan bir C kullanıcısının benzer bir üslup takınmasının gerekçesi olamaz. Bu türden durumlar forum içinde anlamsız tatsızlıklara neden olabileceğinden mesajların silinmesine ve kullanıcının forumdan uzaklaştırılmasına neden olabilir.

3.
Bir başlık altında söz konusu başlıkla ilgili olmayan tartışmaların yürütüldüğü ya da kişisel husumetlerin su yüzüne çıkmasına sebebiyet veren durumların gerçekletiği mesajlarin en kısa zamanda silinmesi ve ilgili kullanıcıların uyarılması kimseyi şaşırtmamalıdır. Forumun amacının öykü üzerine düşünceler geliştirmek, tartışmak, yeni bakış açıları aramak olduğu unutulmamalı, kullanıcının egosunun her şeyin üstüne çıktığı sevimsiz mesajlardan kaçınlımalıdır.

4.
Moderasyon, kullanıcıların forumu kullanım biçimleri konusunda elden geldiğince özgürlükçü olmaya çalışır. Ancak forum kurallarının ve sağduyunun çiğnenmesine izin verilmez. Kullanıcıların uyarılması ve forumdan uzaklaştırılması forumun özgünlüğünü korumak amacını taşır. Kullanıcılar hakkında verilen kararlar moderasyon ekibi tarafından ortaklaşa verilmiş, ya da sonuçlarında ortaklaşılmış kararlardır. Moderasyonun forum kuralları çerçevesinde gercekleşmekle birlikte vicdani bir görev olduğu unutulmamalıdır.

5.
Diğer kullanıcılara teşekkür etme ihtiyacı hasıl olduğunda kullanıcıların bunu "Paylaşım için teşekkürler", "+Rep" gibi beylik ifadelerle değil kendi sözcükleriyle ifade etmesi onerilir.

6.
Gerekli olan durumlarda forum başlıkları altına aktarılan alıntı metinlerde (bu metinler Internet kaynaklı olsun ya da olmasın) kaynak göstermek bilginin takip edilebilirliği ve sorgulanabilirliği açısından azami önem taşımaktadır. Bu yüzden yapılan alıntılarda kaynak gösterilmemesi kullanıcı ve onun sözleri adına güvenilirliği tartışmalı duruma getirecektir. Yapılabildiği yerlede link verilerek bilgiye ulaşımın doğrudanlaştırılması diğer kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu noktaya dikkat edilmeli ve "bilgi hırsızlığı" olabilecek durumlar için gerekli özen gösterilmelidir.

7.
Forumda başkalarının yazdıklarını yinelemek, oldukça anlamsızdır. Yeni bir bakış açısı ya da yorum geliştirmeyen mesajların foruma katkısı olmadığı gibi, kirlenmeye neden olacaklarından başlıkların okunması sırasında zaman kaybına yol açarlar. Bu nedenle, kendinden önce söylenenleri yinelemekle yetinen mesajların silindiği durumlar olabilir.

Kategori: