UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriSitemizi Tanıyalım

21 Haz 2010
eren

Sitenin arayüzünde yapılan değişiklikle birlikte kullanım alışkanlıklarımız da zaman içinde değişecek. Bu değişimi hızlandırabilmek ve kullanıcıların siteyi daha etkin biçimde kullanabilmelerini sağlamak amacıyla bazı ipuçları vermenin yararlı olacağını düşünüyorum. Lütfen soru ve izlenimlerinizi paylaşarak bu keşif gezisini hepimiz için daha verimli hale getirmekten çekinmeyin.

Ana Sayfaya Ulaşmak
Sitenin ana sayfasına ulaşmak için -pek çoğunuzun zaten bulduğunu tahmin ettiğim- yöntem en sütteki "Uzun Hikâye" yazısına tıklamak.

Menüler
Sitenin değişik bölümlerine ulaşmayı kolaylaştırmak için şimdilik iki tane menüden yararlanabilirsiniz. Biri sitenin en üstünde, "Uzun Hikâye" yazısının hemen altında. İlk üç menü bağlantısı, Öykülerimize, Çevirilerimize, Haikularımıza kolayca ulaşabilmeyi sağlıyor.

Sonraki iki link, forumun popüler iki kategorisine, Okuma Odası'na ve Semaver Kıraathanesi'ne gidiyor. Böylece daha az tıklamayla forumun en popüler bölümlerine ulaşabiliyorsunuz. En sonraki Forum bağlantısı da bütün forumu olduğu gibi baştan aşağı görmek için kullanılabilir. Fakat Okuma Odası'ndaki yazar sayısı artık iyice artmış olduğundan Karşınıza çok uzun bir liste çıkacaktır.

Bu menüdeki en ilginç bağlantı öğesi Aktif Başlıklar. Bu bağlantı, forumda üzerine en son yorum yapılmış olan başlıkları gösteriyor. Böylece forumun en güncel konularına tek tıklamayla ulaşmak mümkün oluyor. Bu menünün sıklıkla kullanılacağını tahmin ediyorum ("Bunu demin bir yerde okumuştum ama acaba hangi başıktaydı?" diye soruyorsanız muhtemelen cevabını bu menüde bulacaksınız).

İkinci menü sağ sütundaki Kategoriler menüsü. Bu menü, adından da anlaşılacağı üzere, forumun kategorilerini sıralıyor. Upuzun forum listesiyle uğraşmaktansa bu kısa yolları kullanarak istediğiniz kategoriye ulaşabilirsiniz. Deneyimli kullanıcıların neyi hangi kategori altında bulacağını artık bildiğini tahmin ediyorum Smile

Yeni Öyküler
Sağ sütundaki bu bölüm forumumuzda o anda incelenmekte olan öykülere kolay ulaşım sağlıyor. Bunun öykülerin gözden kaçmasını engelleyeceğini tahmin ediyorum. Bakalım öyküler üzerine yapılan yorum sayısında bir artış olacak mı?

Güncel
Sağ sütundaki en kullanışlı bölümün "Güncel" bölümü olduğunu düşünüyorum. Bu bölümde siteyi son ziyaretinizden sonra eklenmiş ya da güncellenmiş yazıları güncelleme sırasıyla (en son yazılan en üstte olacak şekilde) görebileceksiniz.

Eğer siteye iki haftadan daha uzun bir süredir giriş yapmamışsanız bu bölüm yalnızca son iki haftanın güncellemelerini gösterecektir. O durumda yukarıdaki menüden "Aktif Başlıklar" linkine tıklayarak başlıkları tarih sırasıyla görebilirsiniz. Orada da yeni başlıklar ayrıca belirtilecektir.

Yeni Başlık Göndermek
Sitede yeni başlık göndermek için tıpkı eskiden olduğu gibi, başlığı göndermek istediğiniz forumun içine girip "Yeni Forum başlığı gönder" linkine tıklamalısınız.

Öykü, Haiku ve Çeviri Göndermek
Öykü, haiku ve çeviri göndermek için, tıpkı eskiden olduğu gibi ilgili foruma gitmek gerekiyor. Bu forumlara gönderdiğiniz çalışmalar otomatik olarak sitenin değişik bölümlerinde görünür oluyor.

Dosya Eklemek
Yazılarınıza dosya eklemek için "Görsel" ve "Dosya" formlarını kullanabilirsiniz. jpg, png, gif ve bmp uzantılı dosyalarınızı Görsel kapsamında; pdf, doc, txt uzantılı dosyalarınızı Dosya kapsamında göndermelisiniz. Aksi takdirde sistem hata verecektir. (Yazılarınıza eklediğiniz görseller, sitenin tasarımıyla uyumlu olması için küçültülebilirler.)

Re: Sitemizi Tanıyalım

Siteye internet kafe gibi bir yerden ya da güvenliğinden emin olmadığınız bri bilgisayardan bağlandığınızda, hesabınızın güvenliği için bilgisayarın başından ayrılmadan önce siteden çıkış yapmanızı öneriyorum (hattâ ısrarla öneriyorum). Bunun için üstteki menüde bulunan Çıkıi Yap linkine tıklamanız yeterli. Eğer böyle bir bilgisayardan çıkış yapmadan ayrılırsanız, o bilgisayarı daha sonra kullanacak olanların sizin hesabınızı kullanarak (sizin adınıza) Uzun Hikâye'de etkinlik göstermesine de davetiye çıkarmış olursunuz.


Re: Sitemizi Tanıyalım

Yeni başlık oluştururken ya da yorum yazarken kullandığımız araç çubuğunda da bazı ufak değişiklikler oldu. Bu notta araç çubuğumuzdaki öğeleri tanıtmaya çalışacağım.

İlk dört öğrenin işlevlerinin bütün kullanıcılarımıza tanıdık geleceğini trahmin ediyorum. Sırasıyla bu butonlar seçilen yazız parçasında şu değişiklikleri yapıyor B: kalınlaştırıyor; I: İtalik yapıyor; U: Altını çiziyor; ABC: Üstünü çiziyor.

Zincire halkalarına benzeyen ikonu kullanarak metnin içine web adresi (URL) ekleyebilirsiniz. Şu şekilde kullanabilirsiniz: yazdığınız metni seçip bu butona tıkladığınızda açılan kutucuklardan ikincisinde seçtiğiniz metin gözükecek. Üstteki URL kutucuğuna da paylaşmak istediğiniz web adresini kopyalayabilirsiniz;

Onun yanında yer alan tırnaklı konuşma baloncuğunu, alıntı olan ifadeleri belirtmek için kullanabilirsiniz (quote). Bir metin parçasını seçip bu butona tıkladığınızda o metin parçası alıntı olarak biçimlendirilecektir.

En sondaki iki buton metin içinde listeler oluşturmak için kullanılabilir. İlki sıralı listeler (1,2,3...) ikincisi sırasız listeler oluşturmak işlevini görüyor. Aşağıda örneklerini görebilirsiniz:

Sıralı liste:

  1. Birinci satır
  2. İkinci satır
  3. Üçüncü satır

Sırasız liste:

  • Birinci satır
  • İkinci satır
  • Üçüncü satır

Bu temel biçimlendirme seçeneklerinin yeterli olduğunu düşünüyorum. Fark etmiş olabileceğiniz gibi resim ekleme butonumuz yok. Resim ekleme konusu biraz karışık olduğu için onu ayrıca ele almayı planlıyorum.


Re: Sitemizi Tanıyalım

Metin kutucuğuna yorum yazarken bir nda o kutucuğun altında yazdıklarınızın bir kopyası belirirse sakın korkmayın Smile Yadığınız metni doğru biçimlendirdiğinizden emin olabilmenize yardımcı olmak amacıyla siz yazarken yazdıklarınızı okuyup bir önizleme hazırlayacak bir modül ekledik. Bu aracın yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez daha okumamızı kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Öte yandan bir sakıncası olabilir. Bu önizlemeyi görünce yazdıklarınızın zaten sitede yayımlandığını düşünebilirsiniz. Öyle düşünmeyin. Yazdıklarınızın sitede yayımlanması için "Kaydet" buutonuna mutlaka basmanız gerekiyor. Aksi takdirde yazdıklarınız uçup gidecektir. Bu özelliğin karışıklığa neden olacağını düşünen arkadaşlar varsa ne kadar erken yorum yaparlarsa o kadar iyi olur Cheers


Re: Sitemizi Tanıyalım

Emeklerin için teşekkürler Eren. Tırnak kutucuğunun alıntı yapmakta kullanıldığını bilmediğimden ilk kutucuğu kullandım az önce yolladığım iletide ben. Eh, artık öğrendim.


Re: Sitemizi Tanıyalım

Acaba tırnak kutucuğunun resmi yeterince açıklayıcı değil mi? Onun yerine "Alıntı" gibi bir şeyler yazzmak daha anlaşılır olacaksa değiştirebiliriz?


Re: Sitemizi Tanıyalım

Kendi adıma cevap vereyim, kutucukta bir sorun yok, benim dikkatsizliğim anlamamı engelledi. Hatta açıklamayı okuyunca sahiden de, Eren yazmadan ben nasıl anlamadım bile dedim. Smile


Re: Sitemizi Tanıyalım

merhaba,
yeni üye oldum.şifremi nasıl değiştirebileceğimi bulamadım.yardım eder misiniz?


Re: Sitemizi Tanıyalım

oktay dedi ki:
merhaba,
yeni üye oldum.şifremi nasıl değiştirebileceğimi bulamadım.yardım eder misiniz?

"Kullanıcı girişi" kısmında "yeni şifre iste"ye tıkladıktan sonra gelen boşluğa kullandığınız e-posta adresinizi yazarak yeni şifre isteyebilirsiniz.