UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriNereye Böyle?

10 Tem 2015
eren

Uzun Hikâye'nin üretken olduğu dönemin sonuna geldiğimiz aşikâr. Bu nedenle, önümüzdeki yılın bahar aylarında siteyi bütünüyle statik bir hale getirmeyi düşünüyorum. Bu şu anlama gelecek:

  • Yeni içerik eklenemeyecek.
  • Kamuya açık olan mevcut arşiv olduğu gibi korunacak. Kamuya açık olmayan forumlar silinecek.
  • Size üzerinden özel mesaj göndermek mümkün olmayacak ve mevcut mesaj arşivinin tamamı silinecek.

Siteyi mevcut haliyle neden koruyamıyoruz? sorusuna da cevap vereyim. Dinamik site yapısı sürekli bakım istiyor. Bakımları aksatmak -özellikle güvenlik güncellemeleri söz konusu olduğunda- son derece tatsız sonuçlara neden olabiliyor. Mevcut durumda dinamik yapıya ihtiyaç olmadığına göre, bu yükü daha fazla taşımak istemiyorum.

Site statik hale geldiğinde grup içi iletişim olanağını canlı tutabilmek için mail grubumuzu kullanabiliriz (mail grubunu çok önceleri duyuru amacıyla kurmuştuk). Başka ortamlardaki üretimlerimizi grup üzerinden birbirimizle paylaşmaya devam edebiliriz vb. Gruba şuradan üye olabilirsiniz: https://groups.google.com/forum/#!forum/uzunhikaye

Hem bu planı hem de bundan sonra yapılabilecekleri tartışmaya açmak istiyorum.

Kategori:

Re: Nereye Böyle?

Bir şeyler okuyup, düşüncelerimi izlenimlerimi paylaşmanın, yazmanın, eleştirel okumanın farklı tonlarını öğretmişti bana Uzun Hikaye. Kendi içimdeki boşlukları, bir kırıtntılık da olsa yazarak doldurmaya çalışmanın gerekliliğini, sözcüğün, cümlenin anlamını önemsemeyi de... Bugün günlük yaşamımda uzunu kısasıyla bir çok öykü görebiliyorsam, bunun dünyaya baktığım gözü değiştirdiğini biliyorsam, yine burada katıldığım sayısız edebi yorumlar, paylaşımların etkileri ile ivmelendiğini de biliyorum.

Uzun Hikaye'nin değerini ve önemini biliyorum. Ama ne yazık ki çözümün ne olduğunu, olup olmadığını bilemiyorum.

Eski günleri yad etmenin bu güne bir yararı yok. yine de, Keşke..., demekten kendimi alamıyorum.

Tüm dostları bu vesileyle, saygıyla selamlıyorum.


Re: Nereye Böyle?

eğer amaç uzunhikayeye son noktanın konup konmayacağına karar vermek ise yaz bunu konuşmak için doğru zaman değil bence.çünkü bunun gibi interaktif online platformlarda yazın işler hep kesat oluyor, pek uğrayan olmuyor buralara.


Re: Nereye Böyle?

neredeyse üç yıla yakın bir süre önce uzun hikaye'ye üye olduğumda on yedi yaşında yeni yeni emekleyen biriydim ben de, gerçi şu an da pek farklı değil, ama bana ivme kazandıran en büyük sıçrama tahtalarından biri oldu burası.

o yüzden, sitenin statikleşmesi bir parça üzücü hissettirse de, benim de yapacak başka önerim yok.

herkese, her şey için teşekkür ederim.


Re: Nereye Böyle?

Uzun Hikâye e-posta grubuna da bu konuyla ilgili bir mail gönderdim. Eğer bu maili almadıysanız bunun iki nedeni olabilir:

1. Gruba üye değilsinizdir.
2. Gruba üyesinizdir fakat gruptan gelen mailleri almak istemediğinizi belirtmişsinizdir.


Re: Nereye Böyle?

Uzunhikaye'nin Çeviri Kokusu başlığı altındaki tartışmalar bir ila beş yıl önce aktifmiş. Çeviriye ve öykü yazımına ilişkin bana kattıklarından dolayı bu ekibe minnettarım.

Eren'in önerisi en makul olan.


Re: Nereye Böyle?

Eren'in önerisini makul buluyorum. Uzunhikaye'yle kazandığımız ve sürdürdüğümüz bir alışkanlığı yitirdik maalesef. Yazılar, yorumlar eklenmedikçe de ara açıldı. Üzgünüm


Re: Nereye Böyle?

Neden bu özel yere beton döküyoruz?
Eskisi gibi, arı kovanı gibi işlemese de bir şeyler paylaşmak için çaba gösteremez miyiz?
Neden Uzun Hikaye'yi bir "Mısır Piramidi"ne dönüştürelim?
Gelin, bir şeyler yapalım!


Re: Nereye Böyle?

Mehmet Sürücü dedi ki:
Neden bu özel yere beton döküyoruz?
Eskisi gibi, arı kovanı gibi işlemese de bir şeyler paylaşmak için çaba gösteremez miyiz?
Neden Uzun Hikaye'yi bir "Mısır Piramidi"ne dönüştürelim?
Gelin, bir şeyler yapalım!

Uzun Hikâye'nin mevcut haliyle bir yere gitmediği (gitmeye devam etmediği) aşikâr bana kalırsa. En son bir yazara yönelik ortak öykü okumasını 2 yıl önce yapmışız ("Gecede", Leylâ Erbil). Leylâ Erbil okumalarını bitirememiştik bile hatırlarsanız.

Birlikte neler yapılabileceğini konuşabiliriz elbette. Gerek ne yapılacağı gerekse nasıl yapılacağı konusundaki önerilere (kendi adıma) açığım. Site arşivlense de iletişimi eposta grubunda sürdürmeyi o nedenle önerdim. Hepimiz kendi kişisel alanlarımızda (blog vb.) yaptığımız üretimleri bu sayede diğer Uzun Hikâyecilerle paylaşabiliriz. Ama şu aşamada somut bir önerim yok.


Re: Nereye Böyle?

gerçekten işleyebilecek bir mail grubu geniş çaplı bir siteye nazaran daha iyi olur bana kalırsa.


Re: Nereye Böyle?

Özdemir İnce diyordu ya "Can yelekleri tavandadır."

O kafadayım ben şimdi. Smile


Re: Nereye Böyle?

Mehmet Sürücü'nün deyimiyle sitenin üstüne beton dökme işlemine yakında başlamayı planlıyorum. Bundan sonra neler yapılabileceği konusunu e-posta grubunda da tartışabiliriz: https://groups.google.com/forum/#!forum/uzunhikaye Böylece tartışma kesintiye uğramamış olur.

Gördüğüm kadarıyla bazı kullanıcılar gruba üye oldukları halde gruptan gelen e-postaları kapatmışlar. Bu durumda olan kullanıcılar grup e-postalarını almayacaklar (birazdan bir tane göndereceğim). Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlar bana ulaşabilirler.


Re: Nereye Böyle?

Blog açma yöntemi daha basit değil mi?Uzun Hikaye'yi bir blog haline getiremez miyiz? Sözünü ettiğim, eski sayfaları buraya taşımak değil, "at değiştirmek" gibi bir şey.
Denesek ne kaybederiz?


Re: Nereye Böyle?

Mehmet Sürücü dedi ki:
Blog açma yöntemi daha basit değil mi?

Sanırım blog kurmakla e-posta grubunda iletişim kurmayı kıyaslıyorsunuz burada. Ben bu ikisini birbirine alternatif olarak görmüyorum. E-posta grubu, birbirimizle irtibatımızı kaybetmememiz için aklıma gelen en iyi çözüm. Herkes aktif olarak kullandığı bir e-posta adresiyle gruba üye olursa, başka bir sayfaya gitmeye gerek kalmadan, e-posta kullanarak iletişimi sürdürmemiz mümkün olur. Buna ek olarak bir de blog kurulması düşünülürse, benim bir itirazım olmaz (kurulumuyla da ilgilenirim). Blogu ne için kullanacağımızı, birlikte, ortak olarak ne yapacağımızı da yine e-posta grubunu kullanarak tartışabiliriz.