UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiri



Henüz Bitmemiş Bir Filmden Notlar

10 Oca 2015
Mehmet Sürücü

Burada, bir ara, birkaç bölümlük yazılması planlanıp, dallanıp budaklanan “Kardeşim Deniz” bölümlerini okuduk hep birlikte. Plansız, doğaçlama gelişen bir balıkçı teknesindeki günlerin tanıklığının izlenimlerinden doğmuştu bu yazılar. Acemilikleri ve naiflikleri ile duruyorlar.

Bir hafta önce, bir dostum(aynı zamanda filmin de yönetmeni), bana çekeceği filmde görev vermeyi düşündüğünü, böyle bir ortamda çalışıp çalışmak istemediğimi sordu. Filmin senaryosu Kültür Bakanlığından ve yurtdışından (Euroimages) yazılım destekleri almıştı. Bana önerdiği alan, Sanat Yönetimi bünyesinde, Kostüm Tasarım Asistanlığı’ydı.

Yaşam bazen bize uzun uzun düşünmeye zaman bırakmayabiliyor. Dahası, en önemli kararları verebilmek için yeterince zamanımız olamıyor hiçbir zaman. Her neyse. Çokça düşündüğüm söylenemez; Olumlu yanıt verdim.

Hazırlık ve çekim iki aylık bir süreyi kapsıyordu. Elden geldiğince bu sürelerde gereğini duyacağım eşyalarımı hazırladım, koca bir valize doldurdum, Konya otobüsüne bindim.

Bu girizgah şu nedenle yazıldı; Dileğim “Kardeşim Deniz” örneği bir “film yapım izlenimleri” notları paylaşmak. Şu yoğunlukla bunu zaten yapamam. Yazacak zamanım yok. Ayrıca biraz da gördüklerim, duyduklarım kafamın tünellerinde gezinirken renklenir veya soluklaşırsa, sözcüklere dökülmeleri daha doğru olacak kanısındayım.

Etrafımda bir sürü insan koşturuyor, Prodüksüyon Ekibi, Yönetmen, Yönetmen Yardımcısı, Görüntü Yönetmeni, Reji, Sanat Asistanları gibi bir sürü anlamlandıramadığım ürkütücü de gelen adlar, makamlar.

Her yan kar içinde. Buz kesiyor etraf. Sabahın köründe çıkılıyor, eller kulaklar kızarmış, üşümüş, ama yüzlerde değişik bir ifade. Yanlarda yapraksız kavak ağaçlarının sıralandığı bir yolda yürürken birisi; “Böyle yollara buralarda melekuğramaz yerler derler” diyor, kahvaltıda yüzü Çehov-Lenin esintili birisi, seslerle uğraşa uğraşa “tuhaflaşmış” bir Ses Asistanı’nı anlatıyor. Günün her saatinde kafasında bir kulaklıkla gezen, durduk yerde, nedensiz parlayıp, bağırıp çağıran bir “Ses Asistanı”. Anlattıkları değişik, ilginç, tuhaf, uçlarda şeyler.

Sürekli bir sözcük ve imge yağmuru altındayım. Zamanı geldiğinde bütün bunlardan değişik bir şeyler çıkabilir diye düşünüyorum.

Durum şimdilik böyle.

Bilgilerinize...

Kategori:

Re: Henüz Bitmemiş Bir Filmden Notlar

İlk 5 bölümün ön adlarını belirledim.(Değiştirme hakkını saklı tutarak.)
01_Gidiş
02_Çakıl Taşı
03_Ön Yapım
04_Boş Koltuklar
05_Günün Kenar Süsü

İlk bölümü geçtim gittim. Yazımını sonraya attım.
İkincisi; "çakıl Taşı" yazıldı gibi, paylaşabilmem için mart ayının gelmesi gerek.
Diğerleri birikiyor, birikecek.
Böyle.