UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriGenel Forum Kuralları

09 Ağu 2008
Barış Acar

GENEL FORUM KURALLARI

1. Forum kategorilerine adult, hack, warez, mp3, divx ve telif hakları kanununa aykırı her hangi bir materyal ekleyen kullanıcılar önce uyarılacak, tekrarı halinde forumdan süresiz uzaklaştırılacaklardır.
2. Forum bir bilgi paylaşımı sitesidir. Bu yüzden konulara "teşekkürler" , "emeğine sağlık" , "+ rep" , "supersin" vb. şeyler yazmak yerine katkıda bulunmaya, konunun içeriğini zenginleştirici mesajlar yollamaya dikkat edelim.
3. Forumda üyelerin birbirlerine küfür, hakaret etmesi, ayrıca herhangi bir din, dil, ırk ve/veya kültürü aşağılayıcı, rencide edici mesajlar gönderilmesi kesinlikle yasaktır. Bu tür davranışları sergileyen üyeler forumdan uzaklaştırılacaklardır.
4. Forumda hangi kategoride olursa olsun konu başlıkları açıklayıcı ve içeriği anlaşılır bir şekilde seçilmelidir. "yardım edin" , "çok önemli" , "bi bakııın", "lütfeeeen" gibi başlıklar yeni üyelerin arama yapması neticesinde direkt elenecek ve sonuca ulaşmalarını engelleyecektir. Forumu kütüphane mantığı ile düşünüp düzenli bir arşiv oluşturmak forumun asli işleyiş biçimi olmalıdır.
5. Forumda başlıklarda ve mesajlarda "tümüyle" BÜYÜK HARF ve/veya kalın font kullanmak yasaktır.
6. Forumda yeni bir konu açmadan önce mutlaka arama yapınız. Açmak istediğiniz konu daha önce açılmış olabilir veya destek almak istiyorsanız probleminiz daha önce forumda çözümlenmiş olabilir.
7. Lütfen altına cevap veya yorum yazılan mesajlarınızı sonradan değiştirmeyiniz. Size verilen cevaplar havada kalmasın. Düzeltmeyi yeni bir mesaj yazarak gerçekleştirin.
8. Forumdaki ileti ve başlıkların içeriğinin sorumluluğu tamamıyla bunları gönderen kullanıcıya aittir. Bunların içeriğindeki ifadeler forum yönetimini bağlamaz ve forum yöneticileri bundan sorumlu tutulamaz.
9. Başlıkların ilgili yerlere açılmasına özen gösterilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Üstelik bunun sonuca daha çabuk ulaşılmasına yardımı dokunacaktır. Başlığın konusu ile ilgili olmadığı bir odaya açılması durumunda forum yöneticileri ilgili başlıkları kaldırabilir veya uygun odalara taşıyabilir ve üye bu davranışından ötürü ikaz edilir.
10. Konusu ne olursa olsun, forum yapısının onay vermediği herhangi bir sitenin veya forumun doğrudan veya dolaylı yoldan reklamının yapılması kesinlikle yasaktır. İletiler ile kullanılan imza ve avatarlar da bu kapsamdadır. Bu tarzdaki ileti ve başlıklar silinecek, imza ve avatarlar kaldırılacak ve bunu devam ettirenlerin üyelikleri sonlandırılacaktır.
11. Foruma üye olmakta kullanılan e-mail adresleri, doğrudan başlık altında ileti içeriğinde verilmemelidir. Verilmesiyle doğacak hiçbir sorun forum yönetimini bağlamayacaktır.
12. Foruma birden fazla gönderilen iletilerin veya açılan başlıkların bir tanesi dışında diğerleri silinecektir.
13. Kullanıcıların özellikle forumdaki yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları önerilir. Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş veya haddinden fazla seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile dikkate alınmadığı bilinmelidir.
14. Açılan her başlığın, gönderilen her iletinin yanıtlanma zorunluluğu yoktur. Diğer kullanıcılar sorunun yanıtını bilmiyor olabilir. Yanıt alınmaması durumunda bunda ısrarcı olunmamalı ve yanıt verilmediği için kişilere sitem edilmemelidir.
15. Internet bağlantısı yavaş olan kullanıcıların da forumu kullandıkları göz önüne alınıp iletilerde çok büyük boyutlu dosyalara ve resimlere yer verilmemesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte sayfa yapısını bozan veya yavaşlatan resim dosyaları yöneticilerce silinebilir ya da düzeltilebilir.
16. Görüşlerimizi dile getirirken bunların belirli bir öznelliği ifade ediyor olabileceğini göz önünde bulundurarak mutlak bir doğruyu ifade eder gibi bir tarzdan kaçınılması kullanıcılar arasındaki asgari nezaketin korunması için sancısız bir yoldur. Forumun farklı görüşlerin bir araya geldiği bir tartışma platformu olduğu ve verimliliğini görüşlerin farklılığına borçlu olduğu unutulmamalıdır.
17. Üyeler forumda bir üyenin ya da herhangi bir gerçek kişinin özel bilgilerini alenen açıklayamaz.