UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriDaniil Kharms - Linç

12 Şub 2010
eren

Petrov atına atlar ve kalabalığa seslenerek şimdi halka açık parkın olduğu yerde bir Amerikan gökdeleni olsa olabilecekler hakkında bir nutuk atar. Kalabalık dinlemekte ve belli ki onaylamaktadır. Petrov defterine bir şeyler yazar. Kalabalıktan ortalama boyda biri çıkıp Petrov'a defterine ne yazdığını sorar. Petrov bunun yalnızca kendisini ilgilendirdiğini söyler. Ortalama boydaki adam ısrar eder. Laf lafı açar ve sürtüşme başlar. Kalabalık ortalama boydaki adama yan çıkar ve Petrov, hayatını kurtarmak için atını sürüp dönemeçte kaybolur. Heyecanlı kalabalık kendine bir kurban arar ve ortalama boydaki adamı yakalayıp kafasını koparır. Kopmuş kafa kaldırımdan aşağı yuvarlanır ve açık bir kanalizasyon deliğine sıkışır. Öfkesini tatmin etmiş olan kalabalık dağılır.

Yazan: Daniil Kharms
Çeviren: Eren İnan Canpolat
"A Lynching"

Kategori:

Re: Daniil Kharms - Linç

""
Kalabalık ortalama boydaki adama yan çıkar ve Petrov, hayatını kurtarmak için atını sürüp dönemeçte kaybolur.

"Ortalama boy" yerine "orta boyda" daha iyi olabilir gibi geldi. "Adama yan çıkar" yerine "adamdan yana çıkar" ve "dönemeçte" yerine "köşeyi dönerek" daha iyi geldi.


Re: Daniil Kharms - Linç

Bu öykünün söylemi diğer öykülerine göre daha sert geldi. Okuduğum öykülerinin bir çoğunda güçlü bir eleştiriyi seziyor ancak kendimi gülmekten de alıkoyamıyordum. Bu kez öyküyü okuyunca kara mizahın sadece karasını algıladım.
Sanırım öykü benim için şöyle sonlandı:
.....Öfkesini tatmin etmiş olan kalabalık dağılır. Seyirci koltuğa çakılır ve perde kapanır.