UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriDaniil Kharms - Denge Üzerine

06 Mar 2011
eren

Artık herkes taş yutmanın ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor. Hattâ bir arkadaşım şu ifadeyi uydurdu: 'Taş-yut-teh'; 'Taş yutmak tehlikelidir' demek. Bu iyi bir şey. 'Taş-yut-teh' kolayca akılda tutulabiilr ve gerektiğinde kolayca hatırlanabilir.

Sözünü ettiğim arkadaşım, bir buharlı lokomotifte ateşçi olarak çalışırdı. Ya kuzey hattına ya da Moskova'ya giderdi. Adı Nikolay İvanoviç Serpukov olan bu adam bir paketi otuz beş kopeğe satılan Rocket sigaralarından içer ve sürekli bu sigaraların daha az öksürttüğünü, beş rublelik sigaralarınsa 'hep nefesini kestiğini' söylerdi.

Derken Nikolay İvanoviç bir keresinde şans eseri Yevropeyskaya Oteli'nin lokantasına girdi. Nikolay İvanoviç bir masaya oturdu, o sırada yan masada birkaç yabancı oturmuş katır kutur elma yiyordu.

Bu noktada Nikolay İvanoviç kendi kendine dedi ki: "Ne kadar ilginç," dedi Nikolay İvanoviç "Ne hayat ama!"

Bunu içinden yeni geçirmişti ki önünde pat diye bir Peri belirdi ve "Ey iyi adam, ne eksiğin var?" dedi.

Tabii, bir lokantada bu meçhul minik hanımın aniden ortaya çıkmasına neden olacak türden kargaşaların meydana geldiği söylenebilir. Yabancılar elmalarını kütürdetmeyi bile bırakmışlardı.

Nikolay İvanoviç'in kendisi de epeyi heyecanlanıp onu başından savmak için pek düşünmeden konuştu: "Kusuruma bakmayın," dedi, "ama özellikle ihtiyaç duyduğum bir şey yok."

"Anlamıyorsun," dedi meçhul bayan, "ben," dedi, "bir Peri'yim. Anında, ne istersen ayarlayabilirim."

Nikolay İvanoviç, gri döpiyesli bir vatandaşın konuşmalarını dikkatle dinlediğini fark etti. Maitre d'otel*, ardında ağzında sigara olan birkaç ilginç tip olduğu halde açık kapılardan koşturarak geçiyordu.

"Allah kahretsin!" diye düşündü Nikolay İvanoviç, "neler döndüğünü anlamak mümkün değil."

Ve gerçekten de neler döndüğünü söylemek mümkün değildi. Maitre d'otel bir masadan ötekine sıçrıyor, yabancılar halıları dürüyor, genel olarak lokanta cadı kazanı gibi kaynıyordu. Herkes ne isterse onu yapıyordu!

Nikolay İvanoviç vestiyerin emanetindeki şapkasını bile almadan sokağa fırladı; Lassale Sokağı'na seyirtti ve kendi kendine "Taş-yut-teh!" dedi. "Taş yutmak tehlikelidir." Böyle bir olay asla meydana gelmez, kesinlikle.

Ardından eve gelen Nikolay İvanoviç karısına "Ekaterina Petrovna paniğe kapılmayın ve endişe etmeyin. Sadece dünyanın dengesi bozuldu. Koskoca evrende topu topu bir buçuk kiloluk bir hata, ama çok şaşırtıcı bir şey Ekaterina Petrovna, bütünüyle şaşırtıcı!

İşte bu kadar.

* Maitre d'otel: Otel ve lokantalarda müşterilere masalarını göstermekle yükümlü görevli, şef garson (orijinalinde Fransızca) -çev.

Yazan: Daniil Kharms (Daniil Dandan müstear ismiyle, 18 Eylül 1934)
Çeviren: Eren İnan Canpolat

Kategori:

Re: Daniil Kharms - Denge Üzerine

Öykünün sonundaki "işte bu kadar"a "yani, ne kadar?" diye sormamak elde değil. Kharms okurken başka bir gezegenden gelmiş biriyle anlaşmaya çalışıyor gibi hissediyorum kendimi. Öykülerin kendi aramızda yürüttüğümüz tartışmaları fena halde andırdığını fark ediyorum sonra. İyi geliyor.


Re: Daniil Kharms - Denge Üzerine

Teşekkürler eren, Kharms'la aramıza zaman girmemesini sağladın. özlemişiz Smile