UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriYeni Öykü

09 Eyl 2008
Barış Acar

Daha önce Necati Cumalı Öyküleri ve Foruma Yüklenme Tarihleri başlığında duyurduğumuz üzere bu hafta forumumuzda Cumalı'dan iki öyküye birlikte yer veriyoruz:

Hovarda
Acı

Yorum ve eleştirilerinizi en kısa zamanda bekliyoruz.
İyi okumalar...

Kategori:

Re: Necati Cumalı'dan İki Yeni Öykü

Sali gunu yuklenecek iki yeni Necati Cumali oykusunden once, "Aci" ve "Hovarda" hakkinda biraz daha konusmak, Cumali'nin oyku kisileri, yazarin onlara yaklasimi ve oykulerde cinselligin ele alinisi acisindan bu oykulere bir kez daha goz atmak, belki de, Ay Buyurken Uyuyamam'da toplanan oykuler hakkinda daha derinlikli bir dusunce gelistirebilmekte hepimize yardimci olacak. Zira, sali gunu yuklenecek oykuler, bu kitaptan okuyacagimiz son iki oyku olacak. Bu nedenle forum kullanicilarinin dikkatini bir kez daha bu iki oykuye cekmek istiyorum.


Re: Necati Cumalı'dan İki Yeni Öykü

Ay Buyurken Uyuyamam'dan okuyacagimiz son iki oyku "Tanrının Kırlarında" ve "Göz Açmak" ilgili foruma yuklenmistir. Bu iki oykuden sonra Necati Cumali'ya bir nefeslik ara verecegiz. Tum kullanicilara iyi okumalar...


Re: Necati Cumalı'dan İki Yeni Öykü

Yeni öykümüz "Kırda Geçen Pazar Günü" forumdaki yerini almıştır. Yalnızca 4 kişi tarafından değerlendirilen "Yalnız Kadın" öyküsü gibi yalnız kalmayacağını umuyoruz Smile


Re: Yeni Öykü

""
Yeni öykümüz "Kırda Geçen Pazar Günü" forumdaki yerini almıştır. Yalnızca 4 kişi tarafından değerlendirilen "Yalnız Kadın" öyküsü gibi yalnız kalmayacağını umuyoruz Smile

"Kırda Geçen Pazar Günü" sadece 4 yorumla son üç gününe girdi. Öykü Pazartesi akşamı itibariyle forumdaki yerinden kalkacak ve yerine Necati Cumalı Öyküleri ve Foruma Yüklenme Tarihleri'nde belirtildiği gibi iki yeni Cumalı öyküsü (Değişik Gözle Bakınca ve Aklım Arkada Kalacak) gelecek.

Forum sakinlerine sakin sakin duyurulur...


Forumda Korsan Öykü Var!

Arkadaşlar, Necati Cumalı'nın öyküleri çok sevildiğinden sürekli yeni talepler geliyor. Elif'in ilgi, istek ve iradesiyle... Laughing out loud

Okumak isteyenler buyursun: Annemin Yüzü


Re: Yeni Öykü

Teşekkürler Barış...
İçimden bir ses bu defa ilk eleştiriyi Nurten Öztürk'ün yapacağını söylüyor! Flowers


Re: Yeni Öykü

""
Elif yazdı;
İçimden bir ses bu defa ilk eleştiriyi Nurten Öztürk'ün yapacağını söylüyor! Flowers

Elif'ciğim malesef ilk yorumlar Cihan'dan geldi. Galiba nurtenöztürk seni duyamadı ki elini ağırdan alıyor.


Re: Yeni Öykü

nurten aksakal yazdı :

""
Elif'ciğim malesef ilk yorumlar Cihan'dan geldi.

Bu "malesef"i nasıl anlayayım? Crying


Re: Yeni Öykü

İlahi Cihan kıyamam o göz yaşlarına. O malesef "Nurtenöztürk yine geç kaldı" anlamındaydı.
Aslına bakarsan o malesefi nurtenöztürk üzerine alınmalıydım. Smile


Re: Yeni Öykü

Çehov'dan Memurun Ölümü forumda: Çehov Öyküleri - Memurun Ölümü


Re: Yeni Öykü

Verimli bir hafta! Necati Cumalı'nın iki öyküsü ve Çehov'un Memurun Ölümü'nden sonra;

Öyküler bölümüne Nurten Öztürk'ten "Kim Ölmüş?" geldi ve hemen ardından Evire Çevire özgün öykülere devam. İki kısa kısa öykü forumda:

Tai Dong Huai'den "Aldatmaca"

Sadık Hidayet'ten "Bir Öykü Bir Öğüt"

Tongue


Re: Yeni Öykü

Sevgili arkadaşlar, çok yoğun iki hafta geçirdim dolayısı ile hiç kırrathaneye uğrayacak vaktim olmadı.Yani şöyle söyliyeyim akşamları sadece televizyon izliyordum, o da sadece gözümle. Ve biri televizyonun yönünü değiştirse - memlekette insanlık düşmanı çok- kafamla takip edecemeyecek kadar saflaşmıştım. Yani nasıl oturduysam öyle kalıyodum. Neyse lafı fazla uzatmayayım yazılanları yeni gördüm. "Maalesef" meselesine çok güldüm, siz çok yaşayın emi.
Gelelim:
Elifcinar arkadaş Hovarda'yla ne yaptı acaba, arası nasıl? Geçen gördüm Hovarda'yı pek bi yerinden vurulmuşa benzemiyordu. Ben bu tarz konuşmaları - yok ilk yorumu felan yapar...yok filan yapar..gibi- hedef şaşırtma olarak nitelendiriyorum. Güzel kardeşim elifcinar, sözüm sanadır. Hovarda'ya ne oldu, niye hala salına salına dolaşıyor? Yoksa bi yerde yer aldı da benim mi haberim yok gene?
Bazen duyurular yer mi değiştiriyor ne? Örneğin, son öyküleri başka yerde bulduk, öyle değil mi?


Re: Yeni Öykü

Son iki öyküye ilginin oldukça az olduğu görülmeyecek gibi değil. "Karşıki Tarla"ya yalnızca bir kişi (nurtenöztürk) yorum yaptı, "Gecenin Şarkısı" ise henüz forum kullanıcılarının ilgisine mazhar olamadı. Crying Salı günü yeni öykü yüklemek yerine bu iki öykü konusunda tartışmayı öneriyorum. Bir yazardan okunan öyküler arttıkça yeni öykülere gözterilen ilgi de azalıyor ne yazık ki. Keşke öykü değerlendirmeleri konusundaki konsantrasyonumuzu koruyabilsek...


Re: Yeni Öykü

Yeni Cumalı öyküsü Taburcu forumda.

Bu arada önceki başlıkta belirtilmiş olan öyküler forum kullanıcılarımız tarafından çok az ele alındığı için forumdan kaldırılmadılar. Sanırım öykülerle ilgili "sorumlular" derhal bu duruma müdahale edecekler diye düşünüyorum. Boxing


Re: Yeni Öykü

Bu hafta geldik "Bir Nefeslik Ara"ya... İyi ki geldik. Keza forumumuzun ana gövdesini oluşturan "Yazarlar" kategörisinde Cumalı öyküleri üzerine yapılan eleştiriler bir hayli azalmıştı. Böylece dönüp onlara yeniden bakma şansımız da olacak.

Bir Nefeslik Ara'da yer alan Ryunosuke Akutagava'dan Bir Korulukta öyküsü yeni öykümüz. Öykünün incelenmesi için süreyi bir hafta daha uzatıp hem geriye bakmak hem de çeviri öyküler, Çehov öyküleri gibi hakkını veremediğimiz başlıklar üzerine yeniden düşünmek için bir fırsat.

Alkış


Re: Yeni Öykü

Adalet Ağaoğlu'nun "Yüksek Gerilim" öyküsü üzerine biraz daha konuşabilmek ve Necati Cumalı öykülerinden henüz forumda paylaşılmaya hazır olmayanların hazırlanmasına zaman ayırabilmek için bu hafta foruma yeni öykü yüklemiyoruz. Bu arada sevgili forum kullanıcılarının forumun daha etkin bir işleyişe kavuşması için görüş ve önerilerini Forumla İlgili İstekler başlığında paylaşmalarını da bekliyoruz.


Re: Yeni Öykü

Çehov'dan Berber Dükkanı forumda.


Re: Yeni Öykü

Uzunca bir aradan sonra Necati Cumalı öykülerine yazarın en ünlü öyküsü "Susuz Yaz"la dönüyoruz. Bu hacimli öykünün hakettiği ilgili göreceğini umuyorum.


Re: Yeni Öykü

Pazartesi gecesi saat 24.00'ü vurduğundan beri, "Günlerden Salı oldu, öykümüz nerede? Moderatörler istifa!" diye bağrınarak bizi e-posta yağmuruna tutan sevgili kullanıcılarımızdan özür dileyerek, Necati Cumalı'nın "Susuz Yaz" öyküsü için ayırdığımız süreyi, öykünün uzunluğundan dolayı bir hafta daha uzattığımızı, biraz gecikerek de olsa, bildiriyorum.

Öykü üzerine sözünü söylediğini düşünenler de, belki Evire Çevire'ye yüklenmiş öykülere göz atabilirler. Wink

Anlayışınız için teşekkür ederim. Flowers


Re: Yeni Öykü

Barış Acar dedi ki:
Günlerden Salı oldu, öykümüz nerede? Moderatörler istifa!" diye bağrınarak

Ben ben, tam bağırmak üzereydim, lafı ağzımdan almış Barış. Uzunhikaye moderatörleri şöyle ağız tadıyla bağırmaya fırsat vermiyorlar insana. Biz alışmışık bilumum kuyruklarda uzun uzun beklemeye de sesimizi çıkarmadan burada da bekleyeceğiz sanıyorlar. OysaM ki yaygara koptu kopacaktı. Nurten Öztürk, beni, ben, Nurten Aksakal'ı, Nurten Aksakal, Tülay Fiftekin'i efendime söyleyeyim... Forumun tüm üyeleri mütamadiyen birbirimizi arıyor, bu gecikme için nasıl bir örgütlenme çalışması yapalım da duruma el koyalım diye görüşüyor görüşüyorduk. Daha uzatayım mı?


Re: Yeni Öykü

Bence yine de istifa edebilirler, keza Hindistan yönetiminden bir çok politikacı çıkan olaylar için istifa etmiş bulunuyor, bu gelenek bize hangi yüzyılda bulaşmaya başlar acaba?


Re: Yeni Öykü

Yeni Çehov öykümüz forumda: Akıllı Kapıcı

İyi okumalar!


Re: Yeni Öykü

Necati Cumalı, "Aktör"


Re: Yeni Öykü

Aktör öyküsü ne kadar incelendi, üzerine ne kadar kelam edildi tartışılır ama yeni öykümüz forumda:

Necati Cumalı'dan Dilâ Hanım.

NOT: Büyük olasılıkla programda bir değişiklik yapıp önümüzdeki hafta Cumalı öykülerine son vermeyi düşünüyoruz. Sonraki hafta yeni yazarımıza geçeceğiz. Bu kez öykünün şimdiki zamanına biraz daha yaklaşıyoruz... Smile


Re: Yeni Öykü

Dilâ Hanım öyküsünün incelenmesi için ayrılan süre öykünün uzunluğu göz önüne alınarak uzatılmıştır.


Re: Yeni Öykü

Bence çok yerinde bir karar. Ben, son yüklenen öyküyü ancak bitirebildim Çehov'un öyküsü de bekliyor sırada daha. Kısa öykülere bakamadım. Sağ olun beyler, sağ olun...


Re: Yeni Öykü

Bayramdı, yılbaşıydı, krizdi, işti, aşktı derken programımız epey bir karıştı son zamanlarda. Cumalı öykü incelemelerimizi erken bitirmeye karar verdiğimizi söylemiştik (Bundan böyle bir öykücü için 1,5 aydan fazla ayırmak çok doğru olmayacak kanaatindeyim.). Böylece Cumalı'nın "Kente İnen Kaplanlar", "Revizyonist" ve "Yakubun Koyunları" kitaplarına hiç bakamamış oluyoruz. Gerisi, Cumalı'nın öykü dünyasını daha bütünlüğüne görmek isteyen forum kullanıcılarının istekliliklerine kalıyor.

Revizyonist'le ilgili bir yazıyı Necati Cumalı Yaşamı ve Yapıtları başlığına ekliyorum.

Yeni öykücüye geçmeden önce (gerekli hazırlıkları bir türlü yapamadığım için) bir hafta daha izin istiyorum sizden.

Arada öyküsüz kalmak istemeyenler için Perşembe günü yüklememiz gereken Çehov öyküsünü bugünden yükledim foruma: Anlaşılmaz Bir Tip

İyi okumalar.