UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriUzun Hikâye'de Ne Nerede?

01 Tem 2010
eren

Uzun Hikâye içeriği 5 ana kategori altında organize edilmiştir. Bu kategorilere ana sayfadaki Kategoriler menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu not, kullanıcıların hangi türden içeriği hangi kategoriye göndermeleri gerektiği konusuna açıklık getirmeyi amaçlamaktadır. Forum kategorilerimiz şunlardır:

  • Okuma Odası
  • Yazma Uğraşı
  • Çeviri Kokusu
  • Arka Bahçe
  • Semaver Kıraathanesi

Okuma Odası
Bu kategori öykü dünyamızın önemli isimlerinin öyküleri üzerine değerlendirmeler yapmak, onları daha yakından tanımak amacıyla oluşturulmuştur ve Uzun Hikâye'nin kalbini oluşturmaktadır. Hangi yazarları okuyacağımıza ve yazarın hangi öykülerini okuyacağımıza birlikte karar verdikten sonra her bir yazar için ayrı bir forum açarak öyküleri okumaya başlıyoruz. Her hafta bir (bazen iki) öykü okuyarak ilerliyoruz. Haftalarca tek bir yazara yoğunlaşmanın yaratabileceği tekdüzeliği kırmak amacıyla birkaç haftada bir Bir Nefeslik Ara bölümünde farklı yazarların öykülerine de yer vermeye çalışıyoruz.

Okunmasını istediğiniz yazarlar ve öyküler konusundaki önerilerinizi Çay Ocağı'nda ilgili başlıklara gönderebilirsiniz.

Yazma Uğraşı
Bu bölümü kendi öykülerimizi ve haikularımızı diğer kullanıcılarla (ve okuyucularla) paylaşmak ve öykü atölyelerini organize etmek için kullanıyoruz. Öykülerinizi bizimle paylaşmak istiyorsanız şu başlık ilginizi çekecektir: "Uzun Hikâye'de Öykü Yayımlamak"

Çeviri Kokusu
İngilizceden (ya da diğer dillerden) yaptığımız edebiyat çevirilerini bu kategori altında topluyoruz. Çok sayıda öyküsü çevrilmiş yazarların kendilerine ait forum kategorileri olduğu dikkatinizi çekecektir.

Arka Bahçe
Bu kategori şimdilik iki alt kategoriden oluşuyor. Öykü dergileri ve dergiciliği üzerine yaptığımız tartışmalar kendine ait bir forumda ağır aksak da olsa yürüyor. bu kategori altındaki diğer forum kategorisini ise öykünün kuramla kesiştiği noktalarda hatırlıyoruz. Bu forumda yer alan "Öyküde İnceleme ve Eleştiri Yöntemleri", "Anlam Sorunu ve Sanat Yapıtında "Anlam"" gibi başlıklar forumun içeriği hakkında da fikir verecektir.

Semaver Kıraathanesi
Bu son kategori, sıralamada sonuncu olsa da en çok içeriğin üretildiği, tartışmaların en eğlenceli yürüdüğü kategori aslında. Bu kategori altında o kadar çok şey yapıyoruz ki kısaca özetlemek bayağı zor olacak.

Her Dem Edebiyat
Her Dem Edebiyat forumu, edebiyatla ilgili tartışmalarımızı yürüttüğümüz, bir kitap ya da hikâye üzerine izlenimlerimizi paylaştığımız yer. Ortaklaşa okunmasa da bir kitap üzerine düşüncelerimizi paylaşmak, o kitabı yakınlarda okumuş başka kullanıcılarla bir diyaloğa girmek için en iyi yöntem değil midir? Edebiyat hakkında her şey (birlikte okuduğumuz öyküler dışında) bu başlık altında dile getirilebilir.

Film Odası
Uzun Hikâye kullanıcılarının edebiyata olduğu kadar sinemaya da düşkün olduklarını fark etmemiz uzun sürmedi. Sinema üzerine yaptığımız tartışma ve sohbetler neredeyse edebiyat kadar hacimli oluyor. Üstelik başka bir kullanıcının önerdiği bir filmi izlemek önerilen bir kitabı okumak kadar zaman da istemiyor. Sinemaya dair her şey bu başlık altında toplanıyor.

Çay Ocağı
Bu bölüm temelde sohbet amaçlı olarak kuruldu. Yukarıda saydığımız hiçbir kategoriye girmeyen her şey Çay Ocağı'nın kapsama alanına giriyor. Bu forumdaki başlıklara şöyle bir göz attığınızda buranın, mütevazı tanımına karşın ne kadar dolu olduğunu fark edeceksiniz. Uzun Hikâye ana sayfasında görünen yazıların çoğunun bu forumda yer alması bir tesadüf değil.

Teknik Destek Masası
Forumun teknik alt yapısıyla ya da moderasyonla ilgili bütün sorularınızı bu forum altında gündeme getirebilirsiniz. Hepimizin zaman zaman yaşadığı teknik sorunların çözüm yolu da paylaşmaktan geçiyor. Aklınıza takılan soruları sormadan önce bu forumda bir arama yapmanız cevaba ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.