UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriUzun Hikâye Yenilendi

19 Haz 2010
eren

Bundan birkaç hafta önce yaptığımız denemeyi, teknik nedenlerle geri almak zorunda kalmıştık. Ancak bu sefer, karşılaştığımız zorluklara karşın yenilenmeyi nihayete erdirmek konusunda kararlıyız. Sitenin yeni haline alışana kadar geçecek sürede bazı sıkıntılar yaşanabileceğini düşünüyoruz. Ama bu sıkıntıların çok fazla olmayacağını öngörüyoruz.

Alışık olduğunuz "Forum"a yukarıdaki menüden Forum linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Uzayıp giden forum görünümünün kullanışlı olmadığını düşünüyorsanız sağ taraftaki kategoriler menüsünü kullanarak ulaşmak istediğiniz alt kategoriye gidebilirsiniz.

Aksaklıklar
Sitede az da olsa bazı aksaklıklar var. Bu bölümde en önemlilerini listelemeye çalıştık.

En büyük aksaklık foruma yenilenmeden önce yüklenmiş dosyaları indirmenin mümkün olmaması. Bununla bağlantılı olarak, daha önce foruma eklenmiş olan resimler de görünmüyor. Ama bundan sonra foruma eklenecek dosyalar ve resimler için böyle bir sorun yok. Biz eski dosyalarla ilgili sorunu çözmeye çalışırken siz siteyi normal işleyişiyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Foruma eklenmiş videolar şu anda izlenemiyor. Bu yukarıdakine göre giderilmesi daha kolay bir sorun. (Bu sorun çözüldü.)

Forumda mevcut olan gülen suratlardan bazıları artık görünmüyor. Çözülmesi kolay bir sorun. En kısa zamanda halledeceğiz. (Bu sorun çözüldü.)

Hata Bildirimi
Forumla ilgili gözünüze çarpan aksaklık ve eksiklikleri Hata Bildirim başlığını kullanarak rapor edebilirsiniz. Hataları elimizden geldiğince hızlı biçimde gidermeye gayret edeceğiz.

İfadeler

Forumda kullandığımız ifadelerin bir kısmı taşınmadan sonra çalışmıyordu. Gerekli düzeltmeleri yaparak mesajların içinde düzgün biçimde görünmeleri sağlandı.

Kötü haber: artık ifadeleri tek bir tıklamayla mesaja aktarmak mümkün olmayacak. Zaten herkesin bildiği ve mesaja yerleştirmek için ayrıca bir ikona ihtiyaç duymadığı :) ;) :( gibi ifadeleri metnin içine yazdığınızda mesajda da otomatik olarak resme dönüştürülecekler. Tıpkı aşağıdaki gibi:

Smile Wink Sad

Bunun dışındaki ifadelere el sallamanın zamanı geldi: El salla

(Bu konuda küçük sürprizler yapabiliriz ileride belki, ama taşınmanın telaşı içerisinde yakın zamanda buna zaman ayırabileceğimi pek sanmıyorum.)


Eren, mükemmel olmuş sayfa,

Eren, mükemmel olmuş sayfa, ellerin dert görmesin!


Teşekkürler Elif. Sana deneme

Teşekkürler Elif. Sana deneme amaçlı bir özel mesaj gönderdim. Kontrol edebilir misin?


Re: Teşekkürler Elif. Sana deneme

Evet, yeni mesajı aldım.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Elif, hazır buralardayken sitede aradığın şeylere ulaşıp ulaşamadığın konusunda da yorum yapabilir misin?

Sağdaki "aktif başlıklar" bölümü zaten dikkatini çekmiş anladığım kadarıyla. Peki forumda aradığını bulmakta herhangi bir zorluk yaşıyor musun (forum sayfasının uzayıp gitmesi dışında)?


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Erencim, ben, sözcükten öyküye sayfasını bulamadım arıyorum.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

http://www.uzunhikaye.org/icerik/sozcukten-oykuye

Forumlar daha önce oldukları gibi alt alta sıralı duruyorlar. "Sözcükten Öyküye" başlığı da "Öykü Atölyesi"nin altında.

En üstteki çubukta Okuma Odası ve Semaver Kıraathanesi için kısayollar var, ama bütün forumlar için kısayol koymamız mümkün değil. Belki bazıları için yan tarafa kısa yollar koymakta yarar olabilir.

Yorumun için teşekkürler. Bunun gibi arayıp da bulamadığın şeyleri bildirirsen, siteyi daha kullanışlı yapabilecek değişikliklerin neler olduğunu kestirmek bizim için de kolay olur.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Eren, seni takip etmeye çalışıyorum ama öyle çok yeni yorum, yeni gönderi diye kırmızı uyarılar var ki senin mesajını kaçırmayayım diyorum bir bakıyorum ki yazmışsın. Az önce gezinirken ilgili sayfadaki karikatürleri göremedim ben, uzunhikaye fm de müzik dinlemek için tıkladığımız o göstergeleri de... Sayfa öyle zengin ki, ordan oraya gezinip duruyorum belki bulurum.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Ne yazık ki foruma son iki hafta içerisinde eklenmiş her şey "yeni" gibi görünüyor şu anda. Sen daha önce okumuş olsan da olmasan da böyle. Bunu düzeltmek de yapılacaklar listesinde (yalnızca kullanıcının daha önce okumadıklarının sağdaki listede görünmesi gerekiyor). Ama benim yazdıklarım, muhtemelen en üstte "yeni" olarak görünecektir zaten. Muhtemelen gözünden kaçmaz.

Eski sayfalardaki resimler, videolar ve müzik dosyaları şu anda çalışmıyor. Bunlar üzerinde çalışmaya devam ediyorum. O nedenle göremezsen endişe etme. Ama bundan sonra eklenen resimler görünecek.

Sayfayla ilgili ne kadar çok şey söylersen, benim de hataları/ eksikleri düzeltebilme ihtimalim o kadar artıyor (tabii diğer arkadaşlardan da benzer bir katkı bekliyorum). Thumb Up


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

şu üstteki kutucuklarda olmalı ifadeler ama ben özellikle Smile bu ifadeyi kullanmayı tercih ediyorum, bulamadığımdan, bilemediğimden değil.


Chrome Kullanıcılarına Uyarı

Siteyi IE, Firefox ve Chrome ile test ediyorum. Gördüğüm kadarıyla site her üç tarayıcıda da olması gerektiği gibi görünüyor. Fakat Chrome kullanıldığında mesajlara dosya eklemekte sorunlar çıkıyor. Şu aşamada, Chrome kullanıcılarına dosya ekleyecekleri zaman başka bir tarayıcıya (örn. Firefox) geçmelerini önermekten başka yapabileceğim bir şey yok. Altyapının bu sorunu çözüldüğünde biz de gerekli güncellemeyi yaparız.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Uzun Hikâye forumları yenilendi/ yenileniyor. Amaç, yapının daha çok düşünce üretmesine önayak olmak. Yöntem epey karmaşık süreçlerden ve uygulamalardan geçiyor. Zaman içinde anlaşıldı/ anlaşılacak. Bununla birlikte, söz konusu projenin başından beri uygulanabilir olmasına yol açan, bir hayali gerçekleştirme gücü olan, ona sahip çıkma potansiyeli olan, o olmasa Uzun Hikâye olmayacak olan kişi Eren.

Dolayısıyla Eren'e teşşekürün bir yolunu bulmak lazım. Özellikle de günlerdir gösterdiği performans dolayısıyla onu içten tebrik etmek istiyorum.

Ürettiğimiz bir atımlık taş değil, ama sen olmasan bunca düşünce üremezdi.

Teşekkürler. Alkış


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Sevgili arkadaşlar hafta sonu boyunca sitedeki yenilikleri hep evdeki bilgisayarı kullanarak test ettim. Şimdi bir kez de iş yerindeki bilgisayardan kontrol etmek istedim. Bu monitörde metinlerin okunurluğunun biraz düşük olduğunu fark ettim. Özellikle italik yazılarda -hele bir de alıntı olarak biçimlendirilmişse- yazıyı okumak bayağı güçleşiyor. Buna benzer sorunlar yaşayanlar var mı? Meselâ şu aşağıdaki metni herkes rahatlıkla okuyabiliyor mu?

""
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum at mauris non ligula varius interdum a at metus. In erat ante, interdum ut suscipit vitae, tristique ac risus. Suspendisse potenti. Vivamus justo nulla, placerat eget pretium nec, gravida in massa. Vestibulum et tortor vitae velit vestibulum lacinia. Donec a sapien libero. Sed eget enim sed sem egestas faucibus ac at augue. Nullam elit erat, mollis nec faucibus nec, luctus at sem. Etiam ullamcorper velit nec orci auctor in vehicula nibh tempus. Morbi risus elit, rutrum vitae consectetur vel, pretium eu nibh. Praesent malesuada viverra dui eu auctor. Quisque tempor suscipit lectus, id eleifend est ornare ac. Donec lacus metus, tincidunt sit amet mollis ac, rhoncus at arcu. Aenean lobortis mollis lacus. Etiam id facilisis mauris.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Okunabiliyor bence. Ama benim yakın gözlüğüm olmadan okuyamadığımı da eklemem gerekecek sanırım. Formun yeni yüzü, hakim renkleri çok hoşuma gitti. olmasaydı diyebileceğim şeylerden birisi, üstte her zaman değişen resimler. Sanırım bir alışkanlık; evime her geldiğimde değişik bir ev görmek istememekten. Pek benzetme uymadı ama. Bana, her zaman karşılaşacağımız bir resim daha iyi olacakmış gibi geliyor. Gerçi çok da önemli değil. Elinize, emeğinize sağlık. Zor işler yaptıklarınız. Tahmin edebiliyorum en azından.
Tekrar teşekkürler.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Belki yazı fontlarını biraz büyütmekte yarar olabilir o zaman.

Üstte değişip duran resimlere gelince: Resimler kullandığımız temayla birlikte geliyorlar. O nedenle o şekilde bir düzenleme yapmak için ayrıca uğraşmadık. Ama resimlerin hepsinin de Uzun Hikâye için uygun olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle, önemli işler bittikten sonra bir düzenlemeyle istemediğimiz resimleri atabiliriz.

Resimlerin değişip durması konusunda biraz kafam karışık. Uzun Hikâye'nin bir logosu, ya da kendisiyle özdeşleştirdiği bir görsel öğe olmadığı için (forum günlerinde sol üst köşede duran Bihrat Mavitan heyklelinin küçücük fotoğrafını saymazsak) değişen fotoğraflar bana iyi görünüyor. En azından tek bir fotoğrafın aylarca durup sonra değişmesinden daha iyi gibi. Ama bu konu çok su kaldırır. Belki de artık forumumuzla özdeşleştirebileceğimiz bir görsel üretmenin/ bulmanın zamanı gelmiştir Smile


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

eren dedi ki:
Belki de artık forumumuzla özdeşleştirebileceğimiz bir görsel üretmenin/ bulmanın zamanı gelmiştir Smile

Hmm, düşünmeli. Düşünceli


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Barış bir zamanlar Uzun Hikâye için afişler yapıyordu. Hepsi de çok beğenilmişti. O çalışmanın bize fikir verebileceğini düşünüyorum. Sitenin üst kısmındaki dönen resimlerin yerine kendi hazırlayacağımız resimleri (yine değişecek biçimde) yerleştirebiliriz.

Teknik olarak mümkün olup olmadığını bilmiyorum, ama belki "her ay için değişik bir resim" gibi bir fikirle başlayabiliriz. Böylece hem tek bir görsele takılıp kalmamış oluruz hem de resimler hiç olmazsa bir süre için sabit kalır (kendimizi evimizde gibi hissederiz).


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Ben şu, arada görünen, Afrika maskını beğeniyorum. Diğerleri beğenilmiyorsa geçici olarak sabitlenebilir.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Benim de beğendiklerim/beğenmediklerim var. Bakayım kolay yoldan sabitlemek mümkün mü? Pek sanmıyorum ama...


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Bülten No.1

1. Videolarla ilgili sorun çözüldü. Videolar konusunda gözünüze takılan bir aksaklık olursa buradan bildirebilirsiniz.

2. Bugün bir ara siteye ulaşılamadı. Servis sağlayıcımızla görüştüm, sorunun onlardan kaynaklandığını söylediler. Bilginize.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Bülten No.2

1. Belki fark etmişsinizdir. Şu anda siteye öykü gönderilemiyor. Sorun halledilene kadar öykü göndermek isteyenler benimle irtibata geçebilirler. Geçici bir çözüm üretebiliriz.

2. Siteye eskiden eklenmiş bulunan dosya ve resimler hâlâ görünmüyor. Bu sorunu çözmenin zaman alacağını biliyorduk. Bir planımız var, önümüzdeki günlerde uygulamaya koyarak sorunu çözmeyi umuyoruz.

Not: Sitede her şey yerli yerine oturana kadar bu kısa bültenleri göndermeyi planlıyorum. Siz de karşılaştığınız hataları ya da "şöyle olsa ne güzel olur" dediğiniz şeyleri bu başlık altına göndermekten çekinmeyin lütfen.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

eren dedi ki:
Bülten No.1

1. Videolarla ilgili sorun çözüldü. Videolar konusunda gözünüze takılan bir aksaklık olursa buradan bildirebilirsiniz.

Şu aralar Youtube'a ulaşmak yine engelli olduğu için gönderdiğim videoları Vimeo ya da Dailymotion'dan seçmeye çalışıyorum ben. Sanırım bunların dışındakiler de her zaman çalışmıyor.

Bir de eskiden olduğu gibi "video" tagleri olsa kısa yol tuşları içinde daha rahat edeceğim.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

""
Bir de eskiden olduğu gibi "video" tagleri olsa kısa yol tuşları içinde daha rahat edeceğim.

Bu konuda biraz farklı bir çözüm üzerinde çalışıyorum şu anda. O nedenle video etiketi için ayrıca bir buton yok. Yakında gelişmeleri aktarmak üzere yeniden sizlerle birlikte olacağım Tongue


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Herkes gibi ben de sitenin yeni yüzüne alışmaya çalışıyorum ve crome kullanıcı olduğum için öykü indiremedim. Değişim, her zaman iyidir. Sitenin bazı bölümleri gezilirken müzik dinlenilebileceğini hayal ediyorum. TAbi bu bazı bölümlerde ve sınırlı olmalı, yoksa okuma edimini olumsuz etkileyebiliyor.
Site fotoğraflarına eklemeler yapabiliriz. Bu konuda da bir bölümde önerileri tartışmamız olası.
Eline sağlık eren.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Bülten No.3

Araç çubuğuna Video butonu da eklendi. Video URL'sini (web adresini) seçip bu butona basmanız videonun mesajınızın içine gömülmesi için yeterli. Alt yapımız popüler video paylaşım sitelerinin çoğunu destekliyor.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Yeni yüzünüz çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık Smile


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Forum ikinci yaşını devirirken bu yenilenme forumun gelişerek ve üyelerini de geliştirerek büyüyeceğini müjdeliyor sanki...
Emeği geçenlere teşekkürler.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

""
Yeni yüzünüz çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık Smile

Teşekkürler.


Re: Uzun Hikâye Yenilendi

Bülten No.4

  1. Uzun Hikâye'nin işleyişi ve kuralları hakkındaki bütün sayfaları Uzun Hikâye Kullanıcı El Kitabı'nda bir araya getirdik. Bunun, yeni kullanıcıların işleyişe alışmalarına yardımcı olacağını umuyoruz.