UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriTorill Kove - The Danish Poet

12 May 2010
eren

2007 En İyi Animasyon Kısa Film dalında Oscar'ı kazanan film The Danish Poet (Danimarkalı Şair). Ne yazık ki yalnızca İngilizce dublajlı versiyonunu bulabildim. İngilizcesi belirli bir seviyenin üstünde olmayan arkadaşların izlerken zorlanabileceğini düşünüyorum.

Kategori:

Re: Torill Kove - The Danish Poet

Danimarkalı bir şairin ilham bulmak için Norveç'i ziyaretini konu alan bir kısa filmi Eren'in neden seçtiğini tahmin etmek zor değil. Sanırım o ilhamı bulamamış olacak. Laughing out loud

Hikâye genel itibariyle Yeşilçam filmlerini aratmıyor ama Norveç'e geziye gelen bir grup Danimarkalı'nın sarhoş gelip sarhoş ayrılmasına, şairin konakladığı çiftlikte ineğin ahıra girmek için rampayı çıkamamasına ve şair Norveçli kıza aşık olduktan sonra, kızın nişanlısının ayakkabısını yalayan köpeği tekmelemesine bayıldım doğrusu. Kadının yıllar sonra kavuştuklarında ilk söylediğinin "harika, nihayet saçlarımı kestirebileceğim" lafına da... Gerçi kimin cenazesinden buluşabildiklerini anlamadım ama, sonunda Kopenhag'da da Oslo'daki kadar ilham bulunabiliyormuş ya; içime su serpildi. Filmin sonu tam bir çocuk masalı gibi bitti. Acaba öyle bir şey mi?

Bunun yanında İngilizce seslendirmeyi tek bir seslendirmeci yapmış, bu da biraz tekdüze kılmış filmi; Dancasının daha eğlenceli olacağını düşünüyorum.