UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriRobert Swartwood - Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde...

13 Eyl 2013
eren

Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde İntiharından İki Gün Sonra Sekiz Yaşındaki Erkek Kardeşi Grady Tarafından Bulunan Yedi Şey

1. Bir çeyreklik büyüklüğünde plastik pusula. O sabah Grady onu mısır gevreği kutusundan çıkarmıştı; babasının bir boka yaramaz dediğini duymuştu. Ama Grady'nin hoşuna gitmişti. Ve o gün Jason'ın doğum günü olduğu için -bu bir sene önce olmuştu- onu ağabeyine vermişti, çünkü Jason bir gezgindi ve yolunu kaybetmemek için bir pusulaya gereksinimi vardı. Annesinin alışveriş çantalarını taşımasına yardım etmekten dönen Jason, ona gülümseyip kafasını okşamış ve Grady'ye bunun o güne dek aldığı en güzel hediye olduğunu söylemişti. Gerçekten de en güzeliydi; Grady bütün gün ışık saçmıştı. Ama pusulanın ağabeyine bir yararı dokunmamıştı -Jason yine de yolunu kaybetmeyi becermişti, Gezgin Jason babasının 45'lik Colt'unu alıp beynini havaya uçurmuştu.

2. Bir paket Wrigley Winterfresh marka sakız. İçinde yalnızca iki sakız kalmış, onlar da cebin içinde sürtünmeden kırılmış. Kokusu Grady'ye yedi yaşındayken köşedeki dükkândan bir paket Doublemint çalışını hatırlatıyor. Dükkân sahibinin onu nasıl babasına gammazladığını, babasının nasıl küplere bindiğini, onu döve döve gebertmekle tehdit ettiğini... Ta ki Jason çıkıp dükkân sahibinin isimleri karıştırdığını sakızı Grady'nin değil kendisinin çaldığını söyleyene kadar. Babalarının Jason'ı alıp garaja götürüşünü ve Jason'ın suratı kırmızı ve ıslak halde geri dönüşünü ve Gardy'ye neden böyle yaptığını açıklamayı reddedişini -tıpkı bütün gece oturmayı reddettiği gibi- hatırlatıyor.

3. Büyük bir ataş ile birbirine tutturulmuş üç okul fotoğrafı. Bir tanesinde Jason'ın mezuniyet sınıfından Jennifer Geberth var. Birkaç hafta önce bir cinayete kurban gitmiş olmasaydı, Grady adını hatırlayamazdı. Okuldaki çocukların anlattıklarına göre karnı yarılıp memeleri kesilmiş. Uzun sarı saçları ve düzgün beyaz dişleriyle hoş bir kızdı. Fotoğrafın arkasında tek bir kelime vardı: BİRİNCİ. Grady'ye hiçbir şey ifade etmiyor; tıpkı diğer iki fotoğrafın arkasındaki İKİNCİ ve ÜÇÜNCÜ kelimelerinin de bir şey ifade etmediği gibi. Bir tanesi Grace McPhee'nin fotoğrafı; geçen hafta karnı yarılmış, beş fit mesafedeki her şey kan içinde kalmıştı. Diğerinde Kelly Lurie var; iki hafta önce cinayete kurban giden kilolu bir kızdı; söylendiğine göre karnı kesildiğinde yağları her tarafa saçılmış.

4. Kare şeklinde folyolu bir paket; aşağı yukarı iki inç uzunluğunda, iki inç genişliğinde. Grady'ye, annesiyle babasının onu ve Jason'ı Thirsty Dog'a götürdüğü ender zamanları hatırlatıyor; kaburga sipariş ettiğinizde bunun gibi kare paketlerden birkaç tane getirirlerdi. Jason bir keresinde onların ıslak mendil olduğunu söylemişti, ellerini temizlemen için getiriyorlardı, ama bu paket farklı. Rengi koyu yeşil, okuldaki banyo karolarının yeşilinin aynısı. Yokladıkça şeker gibi bir şey olduğuna düşüncesi ağır basıyor. Merakla ve heyecanla Grady paketi açıp içinde şeker değil parmaklarını yapışkan içinde bırakan balon gibi bir şey olduğunu görüyor.

5. Tweety şeklinde bir Pez kutusu; içinde sadece bir Pez kalmış[1]. Onu Jason'ın yanında en son yaklaşık bir hafta önce görmüştü; ağabeyinin odasının yanından geçerken içeriden sesler geldiğini duymuştu. Grady bir süre durup dinlemişti, Jason'ın kiminle konuştuğunu çıkaramamıştı ama ağabeyinin bir konuda huzursuz olduğunu anlayabilmişti, yapmak istemediğini söylüyordu, yeterince yapmıştı. Grady kapıpyı çalıp kapıyı açtı ve içeriye bir göz attı, ama sonra donakaldı, çünkü Jason yalnızdı. Odanın içinde kafasını sallayarak volta atan Jason durup Grady'ye bakmıştı. Her şey yolunda mı? diye sormuştu Grady ve Jason başını evet anlamında sallayıp yolunda olduğunu söylemişti. O zaman kiminle konuşuyordun? diye sormuştu Grady ve Jason odaya göz gezdirip masanın üzerindeki Pez kutusunu alarak, vefakâr Tweety'tyle konuştuğunu söylemişti, onun o şamatalı sesini taklit ederek. Küsük biv ziyafete ne devsiniz? demişti Jason Tweety sesiyle ve Grady, gülerek elini uzatmıştı.

6. Son Bruce Willis filmi için iki bilet koçanı. Jason üç hafta önce, Jennifer Geberth'in öldürüldüğü gece, şehrin seri katilinin ilk darbeyi indirdiği gece, Grady'yi sinemaya bu filmi izlemeye götürmüştü. Film R sınıfına giriyordu[2] ama o yine de Grady'yi gizlice sokmuştu, çünkü Grady aksiyon filmlerine bayılıdı. Jason ona koca bir kovada ekstra tereyağlı patlamış mısır, bir büyük Sprite ve Junior Mints[3] almıştı. Grady o kadar heyecanlıydı ki ağabeyinin arabada ellerini direksiyona kenetleyip kendi kendine konuşmaya başladığını hemen hemen hiç fark edememişti. Fragmanlar ve filmin ilk on dakikası geçtikten sonra Jason'ın salondan çıkıp ancak filmin sonuna doğru tam da bütün kötü adamlar öldüğü sırada geri döndüğünü hemen hemen hiç fark etmemişti. Grady bir şeyi fark etmişti ama, ağabeyinin kokusu değişmişti; üzerinde neredeyse meyvemsi bir koku vardı, tıpkı annelerinin parfümü gibi. Bir de huzursuzluğundan eser kalmamıştı. Şimdi çok sakin görünüyordu, çok rahatlamış; sinemadan çıktıklarında Jason'ın arkadaşlarından biri Jen Geberth'e olanları söyleyince Jason, Grady'nin omzunu kuvvetlice sıkıp, Ciddi misin? demişti.

7. Bir resim daha, ama bu okuldan değil. Bu Grady çok küçükken çekilmiş altıya dört büyüklüğünde bir fotoğraf. O daha bir ya da iki yaşındayken, dünyayı yeni öğreniyorken, konuşmayı ve yürümeyi; kendisinden yaşça daha büyük, daha iri, daha güçlü olan ağabeyini örnek almayı yeni öğreniyorken... Fotoğraf aile albümünden alınmış; haftalar önce ortadan kaybolduğunda anneleri Grady ve Jason'a fotoğrafın nerede olduğunu bilip bilmediklerini sormuştu, çünkü Grady'nin fotoğrafları arasında yalnızca annelerinin değil bütün ailenin en çok beğendiği fotoğraftı bu. Arka yüzünde, tıpkı diğer resimlerde olduğu gibi bir kelime çiziktirilmişti: DÖRDÜNCÜ.

[1] Pez: Özellikle kutu tasarımlarıyla dikkat çeken bir şeker markası -çev.
[2] R sınıfı filmler ABD'deki film sınıflandırmasına göre 17 yaşından küçüklerin yalnız başına izlememesi önerilen filmlerdir -çev.
[3] Junior Mints: Nane aromalı çikolatalı şeker -çev.

Yazar: Robert Startwood
Çeviren: Eren İnan Canpolat
Özgün metin: "Seven Items in Jason Reynolds’ Jacket Pocket, Two Days After His Suicide, As Found by his Eight-Year-Old Brother, Grady", PANK Magazine, 5.04, April 2010

Re: Robert Swartwood - Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde...

İsim için öneri:

Jason Reynolds'ın İntiharından İki Gün Sonra Sekiz Yaşındaki Erkek Kardeşi Grady Tarafından Ceketinin Cebinde Bulunan Yedi Şey


Re: Robert Swartwood - Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde...

Barış Acar dedi ki:
İsim için öneri:

Jason Reynolds'ın İntiharından İki Gün Sonra Sekiz Yaşındaki Erkek Kardeşi Grady Tarafından Ceketinin Cebinde Bulunan Yedi Şey


Başlık böyle olursa, yalnızca başlığa bakarak ceketin Jason'a mı yoksa Grady'ye mi ait olduğu anlaşılmıyor Smile


Re: Robert Swartwood - Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde...

Öyküyü çevrirken 5 ve 6 numaralı parçalara gerçekten gerek olup olmadığından emin olamadım. Siz de öykünün biraz fazla "açıklamalı" olduğunu düşündünüz mü?


Re: Robert Swartwood - Jason Reynolds'ın Ceketinin Cebinde...

Ben kardeşin karakterine dair belli belirsiz de olsa ipuçları taşıdığı için sevmiştim o parçaları.