UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriMidlake Dinlemek*

24 Kas 2010
Barış Acar

Müzik söz konusu olduğunda iyi bir dinleyici olarak addedebilir miyim kendimi? Gönlüm bundan yana. Gerçekten böyle mi; kestirmek güç. Mesela iyi izsürebildiğim örneklerin yanında, yanından yöresinden bir türlü dolanamadığım o kadar tür, sanatçı, yapıt var ki... Birine göre bir izsürücü (stalker) iken diğerince "kara cahil" olarak adlandırılmamın önünde herhangi bir engel yok. Yine de belli türlerde, belli dönemlerde, tuttuğum bir ipi yumağın tümü elime gelene dek bırakmıyorum genelde.

Bunlardan biri ve en başatı herhalde rock; özellikle de progressive, psychedelic, kraut rock türleri. Aslında birbirinin kapı komşusu olan, hemen hepsi de 60'lar kavşağından geçip 70'ler kervanına epey iz bırakmış amca ve ablalardan oluşuyor bu türde müzik yapan gruplar. Tutup bu iletide bu türlerden ya da gruplardan söz edecek değilim. Benim derdim, daha çok, bu türün dinleyicisi olan benim gibi "halim selim" insancıkların 80'lerden, hadi 90'lardan bu yana kendilerini ifade edecek bir müzik türü bulamamış olmaları. 70'ler böceği olarak yaşamlarına devam edip, buldukları bir-iki ayrıksı örnekle mutlu olmaya çalışmaları... Tahmin edilebileceği gibi, 2000'lere gelindiğinde bu durum daha da kangrenleşiyor. Bu tür içinde, aynı daralmayı, sıkkınlığı yaşayan biri olarak epey arayışa kalkıştığımı söyleyebilirim. Sonuç hemen her seferinde hüsrandı. Hüsran olmayanlar da kendi peşlerinden eskiler kadar sürükleyemediler beni.

Bu iletinin oluşmasına vesile olan, Türkiye'de verecekleri konser vesilesi ile dinlemeye başladığım, Midlake grubu halkanın son ve güzel örneklerinden biri oldu. Şimdi, ilgimi çeken parçalar ve bende uyandırdıkları etkiler üzerinden Midlake ile ilgili hissettiklerimi paylaşmaya çalışayım.

Önce İlk albümleri olan "Bamnan And Slivercork"tan "Kingfish Pies":

Bu ve "Trials Of Van Occupanther" albümünden "Young Bride":

ve "Van Occupanther"

epey hoşuma gitti.

İkinci albümün hit parçasını ise Ellie Goulding yorumundan beğendim:

Aslında biraz Grace Slick havasıyla yapılmış bir vokal, ama Jefferson'ın anısıyla birleşince daha da güzelleşiyor parça. Vokal aşağıdaki parçayla karşılaştırılabilir:

2010 yılında yayımlanmış son albümleri "The Courage of Others"tan ise sanırım, iletinin başına koyduğum, "Acts of Man" öne çıkıyor. Ama bana sorsalar tercihimi ilk albümden yana kullanırdım.

"Bamnan And Slivercork"ı dinlerken; Bob Dylan vokali ile 60 sonları Pink Floyd'unun ve King Crimson'ın synthesizer sesleri kulağımda yankılandı. "Trials Of Van Occupanther" albümünde ise kulağımın iki de bir takıldığı flüt ve keman ataklarının yanı sıra aklım Lou Reed'e kayıp durdu. Ses olarak değil belki ama söyleyiş biçimi olarak epey yakınlar.

Söyleyiş biçimi ya da "sound" olarak 90 sonlarından iyi karşılık ise, çok kimsenin tanımadığını düşündüğüm Black Heart Procession'dır.

Midlake'in 90'lı yıllardaki vokal karşılığı, elbette Tindersticks grubu olabilir. Tümüyle birbirleri içinde tüketilemeseler bile iki grubun bir akrabalıkları olduğunu düşünmeden edemiyorum. (Yeniden başlamayı düşünmeden edemeyenlere bu son şarkıyı sakince öneriyorum.)

İlgili adresler:
Gentleoctopus
Progturk
Rock Days
Anatolian Rock

*Facebook'tan şarkı "paylaşma"ya bayılan arkadaşlara naziredir.

Kategori:

Re: Midlake Dinlemek*

Şarkılar arasında dönemsel farkları, anlayış farklarını da görebiliyor insan. Ben ilk parçayı çok beğendim, farklı bir enerjisi var. "Lather" bana "Cranberries" şarkılarını anımsattı nedense. Çok iyi tanımadığım bir tür. Teşekkürler


Re: Midlake Dinlemek*

Cihan Başbuğ dedi ki:
Şarkılar arasında dönemsel farkları, anlayış farklarını da görebiliyor insan. Ben ilk parçayı çok beğendim, farklı bir enerjisi var. "Lather" bana "Cranberries" şarkılarını anımsattı nedense. Çok iyi tanımadığım bir tür. Teşekkürler

Lather'ı sevdiysen Grace Slick'in sesiye Jefferson Airplane'den "White Rabbit"i de seveceğini tahmin ediyorum.


Re: Midlake Dinlemek*

Teşekkürler, çok beğendim.


Re: Midlake Dinlemek*

Grace Slick'in daha sonraları neler yaptığını araştırırken karşıma Linda Perry ile düeti çıktı. Perry'yi tanımıyordum. Tanımam gerektiğini öğrendim. Smile


Re: Midlake Dinlemek*

Ben de İKSV konserini duyunca merak edip araştırmıştım, son albümden başladım. Açıkçası bu kadar iyi bir müzik beklememiştim. The Courage of Others albümünün her şarkısının mükemmel olduğunu iddia ediyorum. Aslında aynı temayı, bir çeşit anne karnı olarak doğayı işliyor gibiler zaten. Acts of Man'le birlikte Bring Down, Winter Dies ve The Courage of Others bu anlamda favorilerim. Sürekli huzursuz bir suçluluk duygusuyla yüzleştirdiklerindendir belki, bu anlamda dinsel bir yönleri de var gibi geliyor. Mistik bir New Age akımını anımsatıyor, ama ondan öte bir çilecilik de var. Albüm kapaklarında da zaten pagan tarikatı havası vardı.

Önceki alümleri müzikal olarak bana biraz daha yavan görünmüştü, içlerinde tek tük sevdiklerim çıkıyor. Roscoe elbette müthiş, Young Bride ve Head Home da bana kalırsa son albümü müjdeleyen bir şarkı. In This Camp'te de böyle bir başarı var. Onun dışında bas-bateri fazla öne çıkmış gibi, bir çeşit punk.

Tindersticks'in çoğu şarkısında vokal (Stuart mıydı?) ve yaylı uyumuna dikkat ediyorum, ikisinin kullanımında da pek parallelik kuramadım. Tindersticks'te sürekli bir sakinlik var, aralarda viski yudumluyorlarmış gibi. Öte yandan hem altyapı, hem de hikaye anlatımı olarak daha fazla şey deniyorlar (Daha ilk albümde Paco de Renaldos Dream gibi bir şarkı var). Midlake kendini bulmaya yeni yeni başlıyor sanırım. Balloon Maker gibi şarkıları indie etiketi dışında pek düşünemiyorum.


Re: Midlake Dinlemek*

hoşunuza gidebileceğini düşündüğüm bir kaç parça:Re: Midlake Dinlemek*

Muse ile yıldızım barışmadı bir türlü. Ulver'i ise ilk kez dinledim. Melodi yapısı epey güzel geldi. Arkaplan uzaktan King Crimson'a göz kırpıyor sanki.

Aklıma düşmüşken, In the Court of the Crimson King'in en sevdiğim parçasını, Barry Godber imzalı harika kapağıyla ekleyivereyim aşağıya.


Re: Midlake Dinlemek*

muse, kimi parçalarında (yukarıdaki gibi, ya da mesela Butterfly and Hurricanes.. ) klasik formları kullanıyor. bu hoşuma gidiyor. klasik, vazgeçilemezlerdimden.

öte yandan benim progressive rock diyince aklıma liquid tension experiment ve dream theater geliyor. dream theaterın son albümlerinde progressive anlayışı yerini daha çok rock ve metale bırakmış görünse de pink ployd vari -ruddess ın etkisi ile- işlere girişiyorlar. ama dediğim gibi, ilk albümlere daha çok değer veriyorum.


Re: Midlake Dinlemek*

radiohead in en sevdiğim parçası diyebilirilm:


Re: Midlake Dinlemek*

Bu arada The Courage of Others için aradığım kelimeyi buldum, dilimin ucundaydı: Ağıt.

Muse'a karşı benim de önyargılarım vardı, bu şarkılara şans tanımalı belki.

Ulver'in sözleri bana neredeyse müstehcen geldi, bu kadar açık bir şekilde yakınıldığında sanki vurgu, gücünü kaybediyor. Keşke bilmediğim bir dilde olsaymış, Sigur Ros'un o yönden avantajı var mesela. Müzikal açıdan bu tempodaki şarkıları ayıklamakta zorlanıyorum, ama o atmosfere bir kere girebilirsem kalmakta sorun yaşamam herhalde.

Asıl Midlake'te beni çarpan doğallığı sağlayan unsurları merak ettim şimdi. Bir de Van der Graaf Generator'ı şöyle oturup uzun uzun dinleyeniniz var mı acaba? Ben pek beceremiyorum, ondan sorayım dedim.


Re: Midlake Dinlemek*

Sigur Ros dinlemiştim bir ara. Şimdi aklımda bir şey kalmamış. Van der Graaf Generator'a ise bakacağım. Smile