UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiri"Köylü Ekrem"

02 Mar 2014
eren

Mehmet Sürücü, dikkatimi bu "Köylü Ekrem" videosuna çekti sağolsun. Diğer kullanıcıların da ilgisini çekeceğini düşünerek buraya aktarıyorum...

Kategori:

Re: "Köylü Ekrem"

Mehmet Sürücü, videoyu gönderirken, kurtların yediği heykelin kendisini düşündürdüğünü söylemişti.

Babam ceviz ağacından bir vitrin yaptırmıştı. Televizyon koymak için de yeri olan o eski, büyük ahşap mobilyalardan. Gel zaman, git zaman, vitrin oturma odasına sığmaz oldu, kardeşimle paylaştığımız odaya kitaplık olarak yerleştirildi. Ama, tıpkı "Köylü Ekrem"in anlattığı gibi kurtlar cevizi çok sevdiler. O dev vitrini yiye yiye bitiremediler. Babam vitrini kurtarmak için çok uğraştı, ama biz, gece uyumaya çalışırken kurtların ağacı kıtır kıtır yiyişini dinlemeye devam ettik. O nedenle, kurtların yediği ahşap figür Mehmet Sürücü gibi beni de etkiledi.


Re: "Köylü Ekrem"

Düşündürücü bulduğum şeylerden birisi, içinde birçok kurtçuk olan ağaçtan yapılmış heykeldi. Estetiksel kaygılarla şekillendirilip oluşturulmuş bir heykel, içindeki canlılar tarafından (ister bir yılda olsun, ister beş) zamanın içerisnde işlenip dönüştürülüyor. Burada sanki kollektif, değişen, dönüşen bir sanat ve nesne izlenimi oluştu bende. Diğer yandan, bu dönüşümün, sonunda objeyi tamamen tüketmek, yok etmek üzerine kurulmuş olduğu da ayrı bir durum. Biraz sanırım Oktay’ın yorumlarına benzeyecek ama; Sanatsal eylemin, dönüşümün en uç noktasında, sonunda bu sanatsal objenin oyulup, çürütülüp, toza dönüştürülmesi var. Sanata atfedilen kutsallık, yüksek değerlerle danseden mantık , burada bir şekilde işlemiyor artık.

Diğer bir şey de, yaptığı heykelleri, pencereden atması, bunlara verdiği değeri(lafta olduğunu kabul etsek bile) düşündürücü buldum.

Eren'in yorumunu okudum. Güzel bir öykü el etti altından.(Hayırlısı)Smile


Re: "Köylü Ekrem"

Eren'in yazdıkları, diğer yandan, ahşaptan betona dönüşen evlerin durumlarını düşündürttü bana. Her yanı beton evlerde yaşayan insan dışındaki canlılar, sinek, tahta kuruları, nadiren de birkaç piredir. Bunun yanında, ahşap evlerde çeşitli canlılar da evin ayakta kaldığı sürece, hatta yıkıldıktan sonraları bile yaşamlarını sürdürürler. Tahtaların arasında bir sürü çeşidi olan kurçuklar, tavan arasında fareler, güvercinler, çatı aralarında kırlangıçlar, karınca kolonileri, kedi, kırkayak, hatta irili ufaklı yılanlar, akrepler dahi yaşamını sürdürür. Hem de insana hiçbir zararı olmadan. Bu yaz, duvardaki bir delikten, çatı arasına girip, uğul uğul, motor gibi uğuldayan eşekarıları kolonisinin konserini az mı dinledik köydeki evde. Başa çıkılacak gibi değildi. Kendi kendilerine çekip gittiler de sessizlik geldi eve.

Bunları düşündürttü bana.


Re: "Köylü Ekrem"

peki, köylü ekrem gerçekten köylü mü?


Re: "Köylü Ekrem"

oktay dedi ki:
peki, köylü ekrem gerçekten köylü mü?

Videoyu ilk izlediğimden beri kafamdaydı bu soru. Bu sabah, köyle olmadığına karar verdim ve bunu yazmak için siteye girdiğimde bu soruyu gördüm. Köylü Ekrem köylü değil, hayır.