UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriKitap Sayfası Fotoğrafı Çekmek

28 May 2010
Mehmet Sürücü

Merhaba
Elimde Tripod(Ayaklı destek) olmadan bir yazılı sayfanın fotografını çekmek istiyorum. Fotograf makinesinin teknik ayarları dışında, pratik olarak bana sayfanın fotografını çekmek için önerileriniz bekliyorum. Yaptığım çekimlerde sayfayla objektif arasını uygun, sabit tutamadığım için sayfaların bazılarının yakınlığı daha fazla olabiliyor. Deneyerek uğraşacağım mutlaka; ama denemiş, farklı, değişik, kullanışlı bir yöntem bulmuş olan arkadaşlar olabilir düşüncesindeyim. Teşekkürler. (Yanlara kitap koyup destek yapmaktan, bir küçük çubuğu, ortası delik kavalın içerisine sokup oradan destek almaya kadar pek çok yöntemler denedim. En son eşimin tuhaflaşan bakışları ve saatin ilerlediğini farketmemle, bu "acil yardım çağrısı"nı yapmayı ancak akıl edebildim.)
Teşekkür ederim
Saygılarımla.

Re: Sayfası Fotografı Çekmek

Bu işlerden pek anlamam o nedenle anlayan arkadaşlar duruma müdahele edene kadar aklıma gelen iki yöntemi paylaşayım. (Daha havalı görünsün diye, "metod" dedim, yoksa böyle metodlar olup olmadığını hiç bilmiyorum.)

Kova metodu
Eski bir kova bulunur, dibinde fotoğraf makinesinin objektifinin geçebileceği kadar bir delik açılır. Kitap, fotoğrafı çekilmek istenen sayfa yukarı bakacak biçimde yere konur. Kova kitabın üstüne kapatılır, fotoğraf makinesi kovanın dibindeki deliğe yerleştirilir. Deklanşöre basılır. İlk fotoğrafın karanlık çıktığı fark edilir, bunun üzerine kovanın dibine ufak bir delik daha açılarak buradan seyyar bir lambayla gerekli miktarda ışık verilir (ne çok, ne az), bir fotoğraf daha çekilir. Fotoğraf kalitesi tatmin edici bulunursa bu düzenekle sayfaların fotoğrafları çekilir.

Dezavantajı: Her sefya için tekrar tekrar kovayı kaldırıp sayfayı değiştirmek zor olabilir.

Alternatif: Kova yerine büyükçe bir sacayağı da kullanılabilir. Sacayağı kullanılırsa ışık sorunu halletmek de daha kolay olur, sayfaları çevirmek de.

Cam sehpa metodu
Fazla yüksek olmayan bir cam sehpa bulunur (ya da bir parça cam ve eşit yükseklikte iki destek kullanılarak bir cam sehpa yapılır). Fotoğraf makinesi yere konur. Cam sehpa fotoğraf makinesinin üstüne yerleştirilir. Fotoğrafı çekilmek istenen sayfa cam sehpanın üstüne (fotokopi çekermiş gibi) yerleştirilir. Deklanşöre basılır. Fotoğraf makinesi yerde olduğu için zoom ayarlamasını yapmak zor olacağından doğru zoom ayarına birkaç deneme fotoğrafı çekilerek karar verilir.

Dezavantajı: Fotoğraf makinesi yerde olduğu için deklanşöre basmak zor olabilir (fotoğraf makinesinin dönmesine, yer değiştirmesine neden olabilir). Bu nedenle fotoğraf makinesini de belirli ölçülerde sabitlemeye çalışmakta fayda olabilir.


Re: Sayfası Fotografı Çekmek

Yolların ikisi de uygulanabilir. Okurken aklıma bir yol daha geldi;
Çanak antenlerin LNB'leri biliyorsunuz. O küçük parça yuvarlak çanağa, üç ayakla bir yuvarlağın sıkmasıyla ortalanıyor. O üç ayağı söksem, onu kullanabilir miyim acaba? (Daha sonra çanağın ayarını yapamayacağımdan muhtemelen evde kavga çıkacaktır. Bunu göze alabilir miyim? Sanırım alabilirim.) Ama sonucun olumlu olacağından emin olamıyorum. o üç aliminyum çubuğun yere baştıklarında bir sabitlenmeleri olmayacağından, ayaklar sağa, sola kayabilir. Çekilen fotograflar yeni bir sanat arayışı olarak algılanabilir( tabi ki birisi denemeiştir, şaka yapıyorum)
Yine de (zihni sinir türü) uçuk da olsa projeler geliştirmekte, düşünmekte yarar var bence
Teşekkürler Eren Bey


Re: Kitap Sayfası Fotoğrafı Çekmek

"LNB motodu" da uygulanabilir tabii. Ama sanırım kitap sayfasını dik bir açıdan çekmek pek kolay olmayacaktır. Kitap sayfasının fotoğraf makinesine yakın kısmı daha büyük, uzak kısmı daha küçük çıkacağından istenmeyen bir sonuç elde edilebilir diye düşünüyorum (kavga riski de cabası Smile )

Aslında ben "cam sehpa metodu"ndan umutluydum Smile Hem fazla malzeme gerektirmiyor (bir parça cam), hem de uygulanması kolay.


Re: Kitap Sayfası Fotoğrafı Çekmek

Ayrıca bir cam sehpa almaya girişmek de hoşnutsuzluk yaratabilir(Benim için tabi ki. Kadınların eve yeni bir sehpa almaya "hayır" diyeceklerini sanmıyorum)
Şaka bir yana cam metodunu deneyeceğim. Bir cam parçasını yanlarına kitap koyup yükseltmeyi düşünüyorum. (Barış Bey ne derse desin; kitaplar yine de bazen işe yarayabiliyor. Yeter ki siz yerini iyi belirleyin.)
(Daha önce yazdığım gibi eğlenceli öneriler de bekleniyor bu konuda)
Sağlıcakla


Re: Kitap Sayfası Fotoğrafı Çekmek

Bu sayfa epey yaratıcı olmuş. Neler çıkmış neler Laughing out loud