UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriFotoğraf Sanatçısı Erdal Kınacı

10 Tem 2008
Barış Acar

Arkadaşlar, belki bazılarımız daha yakından takip ediyor olabilir. Ama genel bir hatırlatma olarak ilgili linkleri burada paylaşmak istedim.

Yakın zamanda Erdal Kınacı adlı bir fotoğraf sanatçısı, 7. AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Sempozyumu'nda da sunumunu yaptığı bir fotoğraf serisi yüzünden tutuklandı. Olayın iç yüzünü çok detaylı bilmediğimizden fazla yoruma girmeden hem çalışmaları görmek hem de olay üzerine düşünmek için linkleri veriyorum:

Yol Üstü Kerhaneleri Fotoğraf Dizisi
(Açılan sayfada ileri tuşuna basarak çok sayıda fotoğrafı izlemek mümkün)

İlgili haberler:

http://www.dugumkume.org/fotograf-sanatcisi-erdal-kinaci-tutuklandi/

bir de Murat Germen'den karşı yorum:

http://www.dugumkume.org/erdal-kinacinin-tutuklanmasi-ardindan/

Kategori:

Re: Fotoğraf Sanatçısı Erdal Kınacı

Erdal Kınacı'nın tutuklandığını gazeteden okumuştum ama çektiği fotoğrafları şimdi gördüm. Tutuklanmasına tepki olarak bu uğraşını bırıkacağını açıklamış. Çektiği bu fotoğraflarla bir şey demek istemişse eğer ve ben demek istediği şeyi fotoğraflarından çıkaracaksam, demek istediği şeyi sevmedim. Öezellikle poz verdirmiş ağzında bir dişi kalmış adama, gözü kör, dişleri sarı, çirkin adamlara... Sanki bu adamlarla kim ilişkiye girmek ister ki dedirtiyor. Belki o bunu mesele edinmiştir kendine. Başka bir şeyi sorgulatabilir mi fotoğraflarla diye geçirdim aklımdan. "emanet", "30 ytl", "açık" yazılarının olduğu fotoğraflar sanki paranın gücünü, zorunluluğu sorgulatır gibiydi.


Re: Fotoğraf Sanatçısı Erdal Kınacı

kınacı nın tutuklanması bizim fotoğraf atölyesinin ulusun bentderesi civarında yapacağımız çekimlerin yasklanmasına da sebep oldu malesef


Re: Fotoğraf Sanatçısı Erdal Kınacı

Erdal Kınacı nın tutuklanmasının ardından yargılanmasına sebep olan fotoğraflar ve Erdal Kınacı'nın fotoğrafcılığı üzerine pek çok şey yazıldı ve söylendi. Bana, fotoğraf atölyesinden gelen bir mail deki yazıyı sizlere iletmek istedim.

""
Merhaba, Bir süre önce Erdal Kınacı'nın tutuklanması üzerine sizlerden http://www.erdalkinacidestek.com
adresine destek vermenizi istemiştim. 25 Temmuz 2008 tarihinde Anamur'da yapılan konu ile ilgili duruşmaya gittim. Erdal Kınacı'yı destekleyen biri olarak tanıklık da yapacaktım. Ancak duruşmanın 6 saat sürmesi ve duruşmanın kalan kısmının 22 Ağustos 2008'e ertelenmesi üzerine şahitlik durumum da bu tarihe kaldı. 25 Temmuz günü duruşmaya sadece şikayetçileri, Erdal Kınacı'yı, avukatları ve görevlileri aldıklarından, duruşmayı izleyemedim. Ancak, duruşma sonrası duruşma tutanağını okuyarak öğrendiğim gerçekler, duruşma sırasında orada karşılaştığım ve bazıları ile konuştuğum şikayetçilerden edindiğim izlenim sonrası Erdal Kınacı ile ilgili desteğimi geri çekmek ve bu konuda sizleri haberdar etmek gereği duyuyorum.

Erdal Kınacı ile olan yaklaşık 3 senelik arkadaşlığım, onun fotoğraflarına ve fotoğrafçılığına olan hayranlığım, Engelsiz Yaşam projesindeki ortaklığım süresince kendisinin fotoğrafları konusundaki tüm bilgilerimin yanlış olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Davada şikayetçi olan 11 kişi ile ilgili olarak farkına vardığım gerçekler kısaca; *Engelsiz Yaşam Projesinde yer alan ve sergilenen fotoğraflarda gönüllü olarak modellik yaptığını sandığım bu insanların hiçbirinin bu durumdan haberi yokmuş. Yani, bu kişiler Erdal Kınacı tarafından verilen sağlık hizmetleri (muayene, tedavi, yeşil kart işlemleri, fakirlik raporu işlemleri) sırasında fotoğraflanmış, kendilerine bir fotoğraf projesinde yer aldıkları bilgisi verilmemiş. İşin daha vahim boyutu ise, daha sonra bu kişiler Gir Geç Pansiyonlar isimli proje ile hiçbir ilgileri olmadığı halde bu projede fotomontaj yöntemi de kullanılarak çekilen fotoğrafları ile yer almışlar.*

Hukuken durum nedir, ne olur bunu bilemem. Erdal Kınacı'nın suç işleyip işlemediği konusunda ben yargıda bulunamam. Zaten dava konusu sadece Tempo dergisinde yayınlanan fotoğraflar. *Ancak ben, 3 sene boyunca kendisini fotoğrafa, insana ve yaşama dair inandığım doğrular çerçevesinde destekledim. Şimdi görüyorum ki, insanların çok çirkin biçimde kullanıldığı bir durum söz konusu ve bugüne kadar bunlar konusunda bilgilendirilmemekle, söylemesi çok zor ama, ben de kandırılmış durumdayım. Ne durumda olduğumu ifade etmem imkansız. * Mahkeme sonuçlanana kadar, yakın arkadaşlarım dışında kimse ile bunları paylaşmak istemiyordum. Ancak şöyle bir durum söz konusu oldu: Aşağıda da göreceğiniz gibi, destek sitesinde benim ismimin ve sadece benim yüzümden o siteye destek verenlerin isimlerinin yer almasını istemedim. Ayrıca destek sitesindeki yazı bana ait, Engelsiz Yaşam Derneği'nin isminin de yer aldığı bu yazının sitede kalmasını istemedim. Fakat, ilk aşamada aşağıda yer alan isimleri silmelerine rağmen, maalesef şimdi sadece benim ismimi sileceklerini, isminin silinmesini isteyenlerin kendilerine mail atmalarını istediler. Ayrıca yazımı da maalesef silmiyorlar. Eğer isminizin destek sitesinden silinmesini istiyorsanız adresine mail atabilirsiniz. 3 senelik yanılgının sarsıntısının yanısıra, benden dolayı Erdal Kınacı'ya inanan insanlara karşı duyduğum sorumluluk ve mahcubiyet inanın taşımayacağım kadar ağır. Bu yüzden sizleri bilgilendirmek istedim.

Yukarıda yazdıklarım konu ile ilgili benim fark ettiğim gerçekler, doğrular ve cümleler. Mahkeme sonucu ne olur bilemem. Bu konuda alacağınız tavır bundan sonra size kalmıştır.

Selam ve sevgilerimle.
ŞULE TÜZÜL
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=14494.msg113051