UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiridüğüm

02 Nis 2014
Ezgi Erol

1

geçen gece. kapı çaldı.

bir döşeğe uzanmışım. üzerinde buldan işi bir örtü vardı. bir kuzine vardı odanın içinde, sadece odunla yanan. odun beni ancak akyaka` da ısıtırdı. bir kadın sesi bana kapıyı aç dedi. sese inanmak istemedim. durdum, düşündüm. gece saatin biri. ve odun yanarken ışığını dansetsin diye tavana yolluyor. kapı bir daha çaldı. kızımı arıyorum, aç dedi.

kapının gözünden bakamadım. gözü yoktu. kulağımı kapıya verdim. endişeyi duydum. ışığı açtım, kapıyı açtım. kadın içeri girdi. döşeğe oturdu. ellerini kuzineye yakınlaştırdı. üşüyorum, kızımı bul dedi. bu saatte mi. bu saatte.

dışarıya çıktım. en yakın mezarlığı düşündüm. ilk önce. viyana`da ottakring`de bir nazi`den miras kalma bir evde oturuyordum ben. ama velsden 20 kilometre uzaklıkta bir köydeydim. sadece 3 4 evin bir arada oldugu bir tepenin yamacındaydım . bu kadar evin eski ölüleri nerede yatar?

tepeyi tırmanmaya başladım. kaz ve tavuk kümesinin yanından geçtim. geceyi soğuk kapmıştı. kurt yoktu. çok olmadı, mezarı buldun dedi kadın. ölü buluculuğu ona göre tam bana göreymiş.

kazmaya başladım. kadının hikayesine kulak verdim. dediğine göre kız un ufakmis ve kendi pabuçları altında ezilmiş. kadın da un ufakmış. birbirlerini gömmüşler birlikte.

kazıdan çakıl taşı gövdeler çıktı. boyun var. kol yok. üst bacak var. kafa yok. boyunlarda bir düğüm. balıkçı, germe, gemiç, kazlık çamadan. her iki gövde bir düğümle birbirine bağlı. bir tanesi yalnızdı. yay düğümü. anne kendini ona bağladı. mezarı kapattım.

Kategori:

Re: düğüm

İlk dikkatimi çeken;
_Yazım tekniği olarak küçük harfle başlayan cümleler, özel yer adları.
_Noktalama işareti olarak sadece nokta ve virgül kullanımı.(Virgül de kullanılmasaydı ne değişirdi sorusu geliyor okumanın bir yerinde.)

Noktalama işaretlerindeki bu tercih belki konuya geçişi aralamak, bir basamak olabilir mi? Çünkü asıl anlatılanda var bir örtü.

Yer yer anlatımda zaman çakışmaları varmış duygusu yaşadığım yerler oldu.
bir döşeğe uzanmışım. (uzanmıştım?)
üzerinde buldan işi bir örtü vardı.

"bir kadın sesi bana kapıyı aç dedi. sese inanmak istemedim".
Belirsiz gibi sanki neye inanmak istenmediği. Sesin olduğuna mı, sesin dediğine mi? Yoksa sadece gecenin bir vakti kapının önündeki sesten korkma mı?

"dışarıya çıktım." (çıkan bir kişi. Kadın evde kaldı-ya da kadın bir hayal(et)
"çok olmadı, mezarı buldun dedi kadın." Beraberler. Kadınla. anlamlandırmaya çalışıyorum. Teknik bir dikkatsizlik mi, benim ulaşamadığım bir anlam mı var?

Balıkçı, germe, gemiç, kazlık çamadan; bir tür giysi çeşitleri sanırım. Çamadan'ın, çapraz düğmeli, ipek veya sırma işlemeli bir tür kısa yelek olduğu bilgisinden varıyorum bu karara.

boyun var. kol yok. üst bacak var. kafa yok. Bir soykırım, katliam resmi çizilmiş birkaç sözcükle. Kızı katledilen bir kadın. Mekan, yer; viyana`da ottakring`de bir nazi`den miras kalma bir ev.

Biz sözcüğe ulaşıyorum; Faşizm.

Bu tür okumaları bana sağlayan öyküleri seviyorum. Ezgi Erol'un anlatımına sağlık. Yeni çalışmalarını da merak ediyorum.

Paylaştığınız için teşekkürler.