UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriBugün, Güzel Bir Gün

19 Haz 2010
Barış Acar

Bugün, güzel bir gün. İlle bir nedeni de olması gerekmez. Belki güneş doğudan doğduğu için. Belki de güneş doğarken, sanki, Victor Deme'nin bu şarkıyı söylemiş olma ihtimali için. Belki o da değil. Öylesine. Akşam güzel bir film izlenip, güzelliğine aldanmadan yarıda bırakılıp daha güzel bir uykuya dalındığı için. Rüyada sevgili kıvamında siluetler göründüğü için. Tenin sokuluşu duyulabildiği için. Delicesine korkarak sabaha karşı uyanıp çarşafa dolanmış bedenini yataktan kurtardığın için. Duvara asılı posterden tanıdığını düşündüğün birinin çaresiz baktığını fark ettiğin için. Aynaların kenarına sıkışmış Karagözler'in rahat durmayan kolları için. Doğumgününü henüz geçirmiş bir dostu hemen aramak hissi yaşanabildiği için. Güzel bir gün... Dışarı çıkıp yürümek için. Ağaçların yaprakları da olduğu için. Somurtan bir adam önüne düşen dut tanesine bakarken dudaklarından hafif bir gülümseme geçtiği için. Ekmek somunu kıtır kıtır yenebildiği ve sütün tadı için.

Güzel olabildiği için gün, güzel bir gün. Flowers

Kategori:

Re: Bugün, Güzel Bir Gün

Bu yazıyı kim yazmış, ben bir isme rastlayamadım. Kim yazmışsa ne güzel yazmış. Teşekkürler...


Re: Bugün, Güzel Bir Gün

elif cinar dedi ki:
Bu yazıyı kim yazmış, ben bir isme rastlayamadım. Kim yazmışsa ne güzel yazmış. Teşekkürler...

Yazının başlığının altındaki satırda, sağ köşede yazarın adı (barış acar) yazıyor olmalı. Gözünden mi kaçtı acaba, yoksa bir yanlışlık mı var?


Re: Bugün, Güzel Bir Gün

Vay anasını!
Demek güzel günlerin o kadar çok mazereti, olabiliri varmış ki!...
Sevgili Barış; inan bana şu "Güzel gün" konusunda benden önce davrandın. Aklımda çok nefis bir öneri vardı. "Bir gün kendinize özel davranın..." diye başlayacaktım.. ama sen benden önde davrandın. ve tatlarla okudum yazdıklarını. Teşekkürler. Bende kendi yarımlarımı(bu özel-güzel günle ilgili) bir gün eklemeye çalışırım.


Re: Bugün, Güzel Bir Gün

Hadi ayrıntıya gireyim;
Bir sabah kalktım her zamanki sabahlarda kalktığım gibi. Dedim ki kendi kendime; "Bugün ben kendime özel bir gün sunayım. Ben de dedi ki bana; "Olur! Her zaman kabulum." Ben de cezveye su koydum; sonra da içine biraz ıhlamur, biraz nane, biraz adaçayı, biraz kekik, bir yaprak defne, iki papatya ekledim... Kaynadı. kapattım ocağın altını. üstüne daha uykusundan uyanmmaış bir çay bardağı altı kapattım. Beş altı dakikam vardı. Biliyordum. Hemen o sevdiğim şairin kitabını açtım. Bir şiir okudum, kendime... Yani!!!... Sonra güzel bir bardağa doldurdum demlediğim güzelliği... Sonra balkona çıktım. Güneş doğmak üzereydi. Fotograf makimeki unuttuğuma üzüldüm. Ama o içdiğim güzellik bunu karşıladı... Sonrasında, eskimiş de olsa eşofmanımı giydim, ayakkabılarımı giydim, kulaklıklarımda aykırı bir ezgi, insanların olmadığını düşündüğüm bir yerlere doğru, sabah yürüyüşüme çıktım...
Saygılarımla.


Re: Bugün, Güzel Bir Gün

İstanbul'da günler çoğunlukla tüyler ürpertici. Ama Juliette Binoche sevenler anlar, sesi yatıştırdı biraz olsun bu gerginliği.

Juliette Binoche ile Söyleşi


Re: Bugün, Güzel Bir Gün

Bugün de çok güzel. Smile

Deme, dinlemeli.