UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriSâdık-ı Çûbek - Kafes

27 Tem 2013
Mehmet Sürücü

Sâdık-ı Çûbek'ten bu ikinci öykü. Öyküdeki tüm satırlara sinmiş umutsuzluk, koca bir kafes gibi sarıyor.

Doğu edebiyatı konusunda eksiklerim (koca koca çukurlar) olduğunu önceki öyküde belirtmiştim. Bunun nedeni kişisel olduğu kadar, birkaç bilinen yazarın dışında pek de doğudan çeviri yapılmaması sanırım. Amin Malouf (bütünüyle doğu edebiyatrını temsil ettiği söylenebilir mi bilemiyorum), Sadık Hidayet belki en çok bilinen. Bunun yanında bir bir Binbir Gece Masalları bile hak ettiği ilgiyi görmedi ülkede hiçbir zaman.

-----
"Kafes"
Sâdık-ı Çûbek
Modern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi içinde
Çev.: Mehmet Kanar
YKY
İstanbul
2013
Sayfa: 119-121

Kategori:

Re: Sâdık-ı Çûbek - Kafes

Bu öyküdeki gerçekçi anlatımı hakkıyla yorumlayabilmek isterdim. Yahya'nın ardından Kafes benim için "anlatımın bir türünün de nasıl olabileceği" konusunda örnek oldu. Ben anlatılanın çıplaklığından etkilendim.

Bunun yanında, Eren'in "Sunuş Yazısı" yazılması düşüncesine katıldığımı, ama bunun da aslında çok bir şeyi değiştirmediğini düşünüyorum.

Sanırım bu aralar okumaya pek zaman ayırmıyoruz. Tatil midir, yaz mıdır, bilemiyorum. Smile Kafes gibi bir öyküyü okuduktan sonra insan söyleyecek bir şey bulamamış olablir mi? Bilemiyorum, ama bir şeklde silkelenip, bir kımıldanma olması gerek gibi geliyor bana.


Re: Sâdık-ı Çûbek - Kafes

İlginç biçimde ilk öykünün etkileyiciliğine karşın bu öyküyü zayıf buldum. Büyük olasılıkla fazla bire bir görünen sembolleştirmelerden... Tavuğu tavuk gibi sevdiğimden. Smile

Bir tek öykünün sonundaki yumurtanın yutulması sahnesi etkileyici geldi bana. Nedenini daha sonra yazacağım.


Re: Sâdık-ı Çûbek - Kafes

Barış Acar dedi ki:
Bir tek öykünün sonundaki yumurtanın yutulması sahnesi etkileyici geldi bana. Nedenini daha sonra yazacağım.

O yutulma sahnesini pek anlamlandıramadım ben (midemin bulanmasını saymazsak). Bir insan neden kabuksuz, kanlı bir yumurtayı yutar?


Re: Sâdık-ı Çûbek - Kafes

eren dedi ki:
O yutulma sahnesini pek anlamlandıramadım ben (midemin bulanmasını saymazsak). Bir insan neden kbuksuz, kanlı bir yumurtayı yutar?

Evet evet, işte tam da bu. Öyküde her şey parmakla gösterilirken bu kısım acayip muğlak ve anlama gelmiyor benim için. Sadece korkunç bir şiddet hissediyor insan. Bu yüzden seçmiştim burayı.


Re: Sâdık-ı Çûbek - Kafes

"korkunç bir şiddet"

Öyküdeki etkileyici olan bence de o şiddetin anlatımıydı. Kafes ile dünya simgeselinin ötesinde bir şeydi bana göre bu.