UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriRadyo Tiyatrosu Altyapısı

11 Oca 2009
Egemen

Eğer sizde sıcak bakarsanız bizi bu konuda destekleyecek seslendirme sanatçısı, ve tiyatro tayfasından iyi bir ekip de arkamızda yer alabilir ben onları motive ederim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Re: Radyo Tiyatrosu

Bu konuya neden tepkisiz kaldık forum olarak? Bence "sesli öyküler", "radyo öykücülüğü" vb bir başlık bize en az "Evire Çevire Kısa Öykü" kadar zenginlik getirecektir. Örneğin bugün öğrencilerime egemen'in seslendirdiği öyküyü dinlettim ve öğrencilerim çok beğendi... Ve "Neden devamı yok?" diye merak ettim. Acaba bunun örneklerinin olduğu, öyküleri indirebileceğimiz siteler var mı? Ve bizim forumumuzda da böyle bir başlık açılıp, hepimiz elimizde bişr mikrofonla bilgisayarımızda çok kısa sürede öyküler oluşturup birbirimizle paylaşacak mıyız?


Re: Radyo Tiyatrosu

Başlığa bir süredir gereken özeni gösteremedim. Dün Egemen de anımsattı bana. Küçük bir İstanbul seyahati benim hayatımda önemli bir dalgalanmaya yol açıyor demek ki. Hâlâ tam anlamıyla toparlanabilmiş değilim. Kısaca bu konudaki düşüncelerimi anlatayım.

Öncelikle "Radyo Tiyatrosu" adlandırmasının çok doğru olmadığının ben de farkındayım. Ancak yüz yüze yaptığınızda "Okuma Tiyatrosu" olarak adlandırılabilecek böylesi bir çalışmanın (arkaplanında radyo etkinliğindeki gibi efektler vb. olmadığı için) nasıl adlandırılacağı bir problem. Ancak bizim için çok ciddi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu çalışmanın bir ucunda, söz konusu ses kayıtlarını bir radyo tiyatrosuna dönüştürmek ve bir radyoda yayınlamak gibi bir düşünce olduğundan, burada yaptıklarımız bu çalışmanın bir ön hazırlığı ya da mutfağı olarak görülebilir düşüncesindeyim.

Nitelik konusunda, Egemen'in katkısı ilk belirleyici. Çünkü öyküleri drama arkaplanının getirdiği zenginlikle yorumlayan o. Ancak bizim burada yapacağımız. Öykü irdeleme metinlerimizden de yola çıkarak, yoruma katkı sunmak şeklinde olabilir. Öykünün hangi paragrafında, hangi cümlesinde hangi duygu var? Bizce burada yazar kinaye mi yapıyor yoksa ciddi ciddi bir düşüncenin savunuculuğunu mu yapmakta vb. Bunları ele aldıkça Egemen'in yorumuna da katkı sunmuş oluruz.

Seslendirmelerin forum üzerinden daha kolay (bilgisayarımıza indirmeye gerek kalamadan) dinlenmesi konusununda sanıyorum yakın zamanda Eren'den ciddi bir katkı gelecek. O vakit daha hızlı yol alabiliriz.

Öte yandan, yine işin teknik boyutuyla ilgili olarak, Egemen'in daha sağlam kayıtlar için iyi bir kayıt cihazı (mic.) ve belki de bir ses kartı alması gerekli olabilir. Bu durumda kanallarla ilgili düzenlemeler yapılabilir olduğundan (bu konunun teknik detayına çok hakim değilim, ama gerek internetten gerekse arkadaşlardan yardım alınabilir sanıyorum) çok daha kaliteli sunumlar ortaya koyabiliriz. (Kısa bir internet araması sonucunda ulaştığım kimi bilgiler için bkz.: Kayıt teknikleri nedir? ve kayıt işleri için önemli bir program olan FL Studio'ya ilişkin resimli anlatım: Fl Studio(fruty Loops) Derslerİ Resİmlİ Anlatim)

Cihan'ın söylediği çok doğru. Bu çok fazla yapılan bir şey değil. Hele de net üzerinden. Hakkıyla yapabilirsek forum için çok güzel bir hareketlilik sağlar. Ancak her birimizin kayıt yapması bireysel bir tatminden çok öteye gitmez diye de düşünüyorum. Teknik olanak ve sıkıntıları bir kenara bıraktım, bu işin ciddi bir drama ve ses bilgisi gerektiren bir arkaplanı var. Bunlara uyulmazsa vasatın çok altında işler üretilir.

Şimdilik teknik iyileştirme çabaları sürerken biz bir yandan forumda incelediğimiz öykücülerin öykülerinden istekte bulunabiliriz. Bunlarda seslendirmeyle yeni olanaklar ortaya çıkabilir mi, öykülerde ses ve dramaya ilişkin ne gibi parıltılar görüyoruz bu konularda öneriler getirebiliriz diye düşünüyorum. Gerisi ustaların eline kalıyor elbet. Smile


Re: Radyo Tiyatrosu

""
Barış yazdı;
Ancak her birimizin kayıt yapması bireysel bir tatminden çok öteye gitmez diye de düşünüyorum. Teknik olanak ve sıkıntıları bir kenara bıraktım, bu işin ciddi bir drama ve ses bilgisi gerektiren bir arkaplanı var. Bunlara uyulmazsa vasatın çok altında işler üretilir.

Ben bu fikre muhalefet etmek istiyorum. Çünkü forumdaki öykülerimizde, öyküler konusunda dile getirdiğimiz fikirlerimizde, eleştirilerimizde kısacası forumdaki tüm etkinliklerimizde merkezde olan düşüncenin paylaşmak ve paylaşarak iyiyi üretebilmek olduğunu düşünüyorum. Bir öyküyü seslendirmek elbette profesyonellik gerektirebilir, bunun bir teknik alt yapısı ve de bir oyunculuk birikimi gerektirebileceğini de öngörebiliyorum ama bu bir öyküyü seslendirmek isteyen birini bunu yapamaktan alıkoymamalı.


Re: Radyo Tiyatrosu

""
Bir öyküyü seslendirmek elbette profesyonellik gerektirebilir, bunun bir teknik alt yapısı ve de bir oyunculuk birikimi gerektirebileceğini de öngörebiliyorum ama bu bir öyküyü seslendirmek isteyen birini bunu yapamaktan alıkoymamalı.

Buna diyecek sözüm yok elbet; habbeza! Good


Re: Radyo Tiyatrosu

aşka engel yok ki zaten =))
oldukça yetenekli bir ekip de arkamızda olacak ben onları örgütlerim yeterki biz bir iki güzel örnek çıkaralım elimizi çabuk tutalım =)) aklın yolu birden dolayı sonra birileri bizden evvel yapacak zira Barış ım güzelime gönderdim bir reklam İstanbul da bir ekip şiir tiyatrosu yapacakmış birilerinin vakti olsa da gitse izlese... sevgiler


Re: Radyo Tiyatrosu

Egemen'in gönderdiği duyuru:

""
TİYATRO FABRİKASI'NA VASIFLI - VASIFSIZ İŞÇİLER ALINACAK !

17 Ocak'ta faaliyete geçmesi planlanan ve 26 Ocak 2009'dan itibaren iki haftada bir oyun sahneleyecek olan TİYATRO FABRİKASI'na işçilik yapacak vasıflı - vasıfsız oyuncular aranıyor...

On beş günde bir Şiir Tiyatrosu sahnelemeye aday ya da tiyatroyu hiç bilmeyen ama öğrenmek isteyenlere de Temel Eğitim Çalışması verecek ÜCRETSİZ TİYATRO FABRİKASI'na girmek ister misiniz?

Son Kayıt Tarihi: 16 Ocak 2009 Cuma, Saat: 23.00... (Dersler, 17 Ocak 2009'dan itibaren, her Cumartesi 17.00 - 20.00 arası verilecektir.)

Fabrikamızda ücretler cılızdır: Sigorta + Prim + Yol parası + Yiyecek Giyecek ve Yakıt Parası falan yoktur! (Çünkü sosyal devlet, çoktan ölmüştür!)

Keyifli görünüyor gerçekten...


Re: Radyo Tiyatrosu

adres için çok teşekkür ederim egemen... Birbirimize isimlerimizle seslenmemiz doğru olacak sanırım, zira biz aynı forumu kullanan "akraba"larız, öyle değil mi? Bu arada projenizin sonuçlanmasını ve istekli seslerden öyküler duymayı dört gözle bekliyorum


Re: Radyo Tiyatrosu

haklısın cihan ama birincisi yüzyüze tanışmadığımız için ikincisi öğretmen olduğunuzdan saygı gereği öyle dedim sanırsam...
arkadaşlardan biri bana bir mikrofon ayarlamaya çalışacak o zaman daha başarılı kayıtlarla devam ederim... bu akşam güzel bir organizasyona katıldım kadınların cinsellikleri üzerine bir çalışmanın toplandığı çok güzel bir çalışmaydı İŞTE BÖYLE GÜZELİM çalışmayı yapan akademisyenlerden 2 si katılmıştı çalışmaya çok içten, samimi güzel kadınlardı. Öyküleri dillendirdik 15 kadın ve çok etkileyiciydi bunları anlatan kadınların içtenliğiyle anlatıcıların tonlamaları da eklenince. Buna okuma tiyatrosu demişler tür olarak... ama çok tiyatroya kaçılsa etkileyiciliği ya da içtenliği gidecekti akademisyen arkadaş özellikle benim okumam için teşekkür etti. Hem uç bir hikayeyi seçtim ( lezbiyen bir kadın) hem de biraz renklendirdim düzgün bir okumanın ötesinde biraz komiğini çıkararak izleyicinin reaksiyonuna izin veren yerlerde mimiklerle ama yine de bir öykü anlatıcı kalmaya çalışıp fazla teatrelliğe kaçmadan dün elime geçti metin bir kere okumuştum bir kerede çıkmadan 10 dakika önce okudum ... Tiyatrocular fazla oynadıkları için başarılı olunamamış o yüzden okumak isteyen herkesle çalışılmıştı... Bu ince çizgiyi yakalayıp abartmadığım için teşekkür ettiler.. o öyküyü de buraya ekliyorum hem de en kısa sürede kaydını yapacağım.Edebi bir öyküden çok bir iç anlatı şeklinde... Demem o ki Nurten aksakalın da dediği gibi engel yok.. hikayeyi duyarak okuyan başka arkadaşlar da oldu, hatta listede yer almadığı halde etkilenip okuyan çok hanım bir arkadaşımın okuması da çok güzelve içten oldu..Sonra akademisyen arkadaş teşekkür ederken bende bizim de benzer bir çalışmamız var okuma radyosu olarak daha tasarım aşamasında dedim yasemin adlı bu arkadaş da web sitesinin adresini aldı ben de katılmak isterim dedi... eh hadi bakalım hayırlısı...

NOT: Söz konusu öykü "Öyküler" forumuna taşınmıştır:
NOT 2: Öykü yazarından izin alınmak amacıyla forumdan kaldırılmıştır.


Re: Radyo Tiyatrosu

ARKADASLAR bana mikrofon adı vermekte geç kaldınız bende önüme geleni aldım ama bana uzun kayıt yapacak programda gerekli microsoft donatılar eğlence ses kaydedici sadece 60 sn kayıt yapıyor ???? TOPHANE ENDUSTRI MESLEK BANA BİRAZ TEKNİK DESTEK Crying


Re: Radyo Tiyatrosu

Audacity'ye bir bakmani oneririm. Profesfonel bir arac sayilir; en azindan acik kaynak kodlu olanlarin asainda en iyisidir. Ama biraz karmasik gelebilir. Karmasik gelirse haber ver, baska bir secenegi arastiralim. Ama benim onerim bu araci kullanmayi ogrenmek olur, cunku oldukca yaygin.


Re: Radyo Tiyatrosu

Teşekkür ederim eren... Bunu indirip kurcam mı cut copy seviyesindeki teknolojik bilgimle öğrenmeye çalışsam da ne kadar zaman alcak hayal edemedim bakınca.. Dur bakali biraz bızıklayayım.... Flowers


Radyo Tiyatrosu

Audacity'nin dokümantasyonu hayli kapsamlı aslında. Zaman bulup da hiç olmazsa temel işlevleriyle ilgili kısımları incelesen zaten işini görecek seviyeye kısa zamanda getirirsin. Tabii temel işlevleri dışında gürültü temizleme gibi gelişmiş özellikleri de var. Onlara da zamanla aşina olursun. Sana kolay gelsin. Cheers


Re: Radyo Tiyatrosu

Yaf lap top tan mı neden bu kayıt böyle dandirik


Re: Radyo Tiyatrosu

Foruma öykü aktarmak konusunda kısa bir not paylaşayım:

Dosyaları foruma yükleyebilmek için wav'dan mp3'e dönüştürmen gerekiyor. http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/visit.php?lid=4856 Bu adreste bir program var. Onunla çok kolay.

Mp3 haline gelmiş dosyaları da http://www.uzunhikaye.org/forum/viewtopic.php?f=17&t=51&st=0&sk=t&sd=a&start=20#p4716 burada eren'in anlattığı yöntemle foruma yükleyebilirsiniz. Smile


Re: Radyo Tiyatrosu

Bu başlığı ikiye bölmek gerekecek. Yalnızca öykü seslendirmelerini ve onlarla ilgili yorumları içeren bir başlıkla işin teknik, sosyal, vb. boyutlarını içeren bir başlık şeklinde. Ben şimdilik başlığın bu yapısına dokunmadan yeni öyküleri ekleyeceğim. Başlığın düzenlenmesini de bilahare ele alırız. Keyifli dinlemeler... (Bakmayın "gönderiyorum" dediğime, öyküleri Egemen seslendirdi. Ben onun adına gönderiyorum şimdi. Wink )


Re: Radyo Tiyatrosu Altyapısı

Tamamdır. Radyo tiyatrosuyla ilgili seslendirmelerin kendileri ve onlarla ilgili yapılan yorumlar dışında her şey buraya...


Radyo Tiyatrosu

derhal erenim başladım barışcan da kendi işini kendin gör linkleri göndermiş onlarla boğuşuyorum sana bir soru lap toptan kayıt olunca mı bu kadar sessiz bu kayıtlar bir mikrofonda aldım oysam canım sıkılıyor neden bu ka az cıkıyor bu sesssss Boxing


Re: Radyo Tiyatrosu

Egemen dedi ki:
derhal erenim başladım barışcan da kendi işini kendin gör linkleri göndermiş onlarla boğuşuyorum sana bir soru lap toptan kayıt olunca mı bu kadar sessiz bu kayıtlar bir mikrofonda aldım oysam canım sıkılıyor neden bu ka az cıkıyor bu sesssss Boxing

Bilgisayarın ses ayarlarıyla ilgili olduğunu tahmin ediyorum, ama bir şey söylemek zor. İşletim sistemine göre değişiyor tabii nerelere bakmak gerektiği. Vista'da "ysytem tray"deki hoparlör ikonuna sağ tıklayıp "sounds" seçince seslerle ilgili ayarlar çıkıyor, ama XP'de falan ezberden bilemiyorum şimdi. Ama Google'daa aradım, diyorlar ki Control Panel > Sound (Denetim Masası > Ses) altında bir takım ayarlar bulunabiliyormuş.


Re: Radyo Tiyatrosu Altyapısı

eren the dialog writer ses ayarları ile ilgili değil ne yazık ki onların hepsi en sona çekilinmiş durumda zaten=(( Crying


Re: Radyo Tiyatrosu Altyapısı

O zaman fikir yürütmek güç tabii. Mikrofonun kablosunun üstünde ayar yapmak için bir düğme falan yoksa benim aklıma başka bir şey gelmiyor.