UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriMesaj Atmak

07 Tem 2008
Barış Acar

Arkadaşlar,

foruma mesaj atmak konusunda kimi sıkıntılarımız olduğunu biliyorum. Kısaca bir değini yapmak istedim. Gerçi hiçbiri forumumuzun sağ üst tarafında "Üyeler" bütonunun yanında yer alan SSS (Sıkça Sorulan Sorular - http://www.uzunhikaye.org/forum/faq.php)'da belirtilmemiş şeyler değil. Ama daha açıklayıcı olabileceği umuduyla tekrar ediyorum.

Mesajlarımı ben de sizin gibi forum içerisinde yazıyorum.

Örneğin Atılgan'ın "Evdeki" öyküsüne yorum yazmak istiyorsunuz. Burada mesajların alt alta dizildiği sayfanın en üst sol köşesinde ya da en alt sol köşesinde "Cevapla" diye bir buton var. Oraya tıklıyorsunuz. Karşınıza "Cevap Gönder" diye bir sayfa çıkıyor. Burada "Konu" yazan boşluğa kısaca göndereğiniz mesajınızın başlığını belirtebilirsiniz (Zaten genellikle bir başlığın altına yazdığınız için "Re: Evdeki" falan gibi bir şey yazıyor olmalı burada; böyle de bırakılabilir). Yazmak isteğiniz notları ise alttaki büyük beyaz boşluk kısmına mouse'umuzla tıkladıktan sonra (aynen mail atarken kullandığınız boşluk kısmına yazdığınız gibi) yazmaya başlıyorsunuz. Metninizi word'e yazar gibi yazabilirsiniz. Sayfa metin uzadıkça uzayacaktır kendiliğinden. Bu metin boşluğunun altında ortada üç tane seçenek var. "Kaydet", "Önizleme" ve "Gönder". Kaydet'le yazdığınız şeyleri taslak halinde kaydedebilir, Önizleme ile göndermeden önce sayfada nasıl görüneceğine bir bakabilir ya da Gönder'e basarak metni doğrudan yapılmış yorumların altına ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, örneğin Cafe kısmına yeni bir başlık açmak istiyorsunuz. Bu kez de Cafe'ye giridkten sonra daha önce Cevapla bütonunun olduğu yerde bir "Yeni Başlık" bütonu göreceksiniz. Ona tıkladıktan sonra üstteki aynı işlemleri yapıp "Gönder" dediğiniz de yeni bir başlık olarak Cafe'ye eklenecektir.

Bu ve hatta çok daha karışık gibi görünen (alıntı ekleme, metin yükleme, avatar resmi atama gibi) şeylerin birkaç başarısız denemeden sonra çok rahat yapılabileceğini düşünüyorum. Bence kısa kısa metinlerle denemeler yapmakta fayda var. Gereksiz ya da saçma mesajlar olursa, yanlış bir şey gönderi yapılırsa düzeltilir nasıl olsa. Hatta azıcık kurcalama cesareti gösterdiğinizde siz de bu ekleme ve silme olaylarını çok kolay yapabildiğinizi göreceksiniz.

Bir sonraki origami dersinde buluşmak dileğiyle, dinleyenlerime esenlikler diliyorum.
Barış Buradahazıryapılmışıvar

Re: Mesaj Atmak

SSS bolumu pek cok soruya hizli ve kisa bicimde yanit veriyor. Ancak yine de aradiginiz sorunun yanitini bulamazsaniz, forumda denemeler yapmaktan cekinmeyin. Sagi solu gonul rahatligiyla kurcalayabilirsiniz. Kaybedecegimiz tek sey, Nurten'in durumunda oldugu gibi, daha once yazdiklarimiz olabilir. Aslinda bu hayli oneli bir kayip, ama bunun da onune gecmek mumkun. Belki simdiye kadar gidenleri geri getirmez, ama en azindan forumun teknigine hakim olana kadar arkadaslar yazacaklarini once kendi bilgisayarlarinda yazip kaydedebilirler (Word, Wordpad ya da Notepad kullanarak) ya da once kendilerine mail biciminde gondererek yorumun guvenligini garantiye alip daha sonra ilk yazdiklari yerden kopyalayip forumun mesaj gonderme formuna kopyalayarak ilerleyebilirler. Esasinda karsilasilan sorunlarin hepsi icin, buyuk olasilikla daha once yasamis baskalari tarafindan bilinen, yanitlar vardir. Bu konuda diger kullanicilardan (ve tabii Baris ve benden) talepkar olmaktan cekinmeyin lutfen. Hatta yine Cafe altinda bu konuyla ilgili bir baslik acip yalnizca teknik destek amaciyla kullanabilecegimizi dusunuyorum (basligi birazdan acarim). Boylelikle birilerinin karsilastigi sorunlari digerleri de gorup getirilen cozum onerilerinden daha sonrasi icin yararlanabilirler. Yeter ki sormaktan cekinmeyelim. Zaman icinde forumun ne kadar kolay kullanilabilen ve basit bir arac oldugunu beraberce gorebilecegiz.