UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriMemduh Şevket Esendal Okumaları Hakkında

19 Şub 2009
eren

Merhaba arkadaşlar,

SIradaki öykücünün kim olacağı belli değil ama bu başlıkta şunları yapabilriz: Esendal öyküleri hakkında bildiklerimizi paylaşmak, hangi Esendal öykülerini okumak istediğimiz konusunda fikir teatisinde bulunmak ve Esendal okuma programının belirlenmesi konusunda bir konsensüse varmak. Buyurun, buradan yakın...

Re: Memduh Şevket Esendal

Bende

  • Hava Parası - Bütün Eserleri 9
  • Bizim Nesibe - Bütün Eserleri 10
  • Gödeli Mehmet - Bütün Eserleri 12
  • Güllüce Bağları Yolunda - 14

var. Ama ben bunları okuyalı aradan bir yüzyıl geçmiş. Öyküler hakkında seçme yapmam çok zor.


Re: Memduh Şevket Esendal

Bende maalesef yazarın öykü kitapları bulunmuyor. Ayrıca yazarın eserlerini bugüne kadar "Ayaşlı ve Kiracıları" romanı hariç sıkı bir şekilde okuyamadım. Romandan aldığım tattan mı bilmiyorum; ancak öykülerini okumak isterim.


Re: Memduh Şevket Esendal

simdiye kadar okunan oykuculerin donemine bakinca esendal okumak mantikli geliyor, biraz daha baslangici gorebilmek icin. en son tercihi murathan mungan'dan yana kullandigimizi dusunursek, erken donemleri okumak faydali olabilir diye dusunuyorum. ama oguz atay'in uslubunu da oyle bir ozledim ki! esendal okumuslugum yok sanirim, ya da bir-iki oyku belki. onlar da hayatimda ilk kez oyku okudugumdaydi, orta okulda belki, o yuzden aklimda yer etmedi.

ne olacak simdi yeni oykucumuz? murathan mungan kapaniyor mu?


Re: Memduh Şevket Esendal

Mungan'ın iki öyküsü kaldı. Sonra bir nefeslik ara veririz herhalde. Ondan sonra, yani yaklaşık bir ay sonra yeni öykücü.


Re: Memduh Şevket Esendal

Kararsız bir tartışma ortamı doğdu ama O.Atay'ın öyküleri taranmaya başladı bile. Yeni öykücümüz için kollar sıvandı. Handshake