UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriLeonardo Sciascia - Sınav

28 Oca 2013
Mehmet Sürücü

Bugün Sciascia’nın öykülerini tekrar gözden geçirdim. İçlerinden birisini seçmekte zorlandım. Öyküler gerek konu, gerekse işleniş bakımından birbirinden farklı. Buraya aldığım her öykü kendi başına, yazarın tüm kitabını kuşatamayacak gibi duruyor. Bu nedenle devamında birkaç öykü daha eklemeye karar vererek “Sınav” ile başlıyorum.

Sınav çok basittir; bir avuç jetonu pütürlülüklerine göre üç gruba ayırmak, bir parçe tel ve penseyle, teli büküp, üçgen yapmak bir tabeladaki sayıyı okumak. İsviçre’li bir adam, İtalyanın köylerinde, kasabalarında dolaşıp, sınavla işe alacağı insanları seçiyor. Bir araç kiralamış. Aracın şoförü bir süre sonra adamı gözlemleyip, kişiliği hakkında ip uçları edinmeye çalışıyor. Adam kapalı bir kutu. İlkeli, ne yaptığını bilen, mantıklı birisi. Bazen rahiplerin veya söfürün işe alacağı kişilerle ilgili akıl çelmelerini önemsemeyen, sadece yapması gerekeni yapan biri.

Şarap Rengi Deniz
Leonardo Sciascia
Çeviri: Neyyire Gül Işık
YKY
İstanbul
2012

Kategori:

Re: Leonardo Sciascia - Sınav

Eski bir Avrupa öyküsü Sınav. Köyün gençleri ve hayalleri, hayallere karışan çalışma, hayat kazanma gerçekliği ve taze kalan umutlar...

Öyküdeki Roselia, sevgilisi ve yaşadıkları bana Avrupa'nın bireysel gelişim evrelerinden geçerek bugünkü medeniyeti kurduğunu anımsattı. Yani sadece toplumsal bir değişim değil bu.

Üzerine söyleyecek çok bir şeyim yok, sadece enerji veren bir öyküydü. Sağol Mehmet Sürücü, diğer öyküleri de paylaş lütfen bizimle.