UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriKoyun Masalı

21 Şub 2010
abdullah şahin

"Sırça Köşk",
Sabahattin Ali, 1946
Koyun Masalı,
YKY, İstanbul
2008: 131-135

Kaynak: Koyun Masalı

Kategori:

Re: Koyun Masalı

Yeni öykü...


Re: Koyun Masalı

Koyun Masalı, Sabahattin Ali'nin en beğendiğim öykülerindendir. Öykü mü yoksa fabl mıdır bu konuda da düşünmemiz lazım. TDK'nin tanımını dikkate alırsak fabl diyebiliriz de. Orwell'ın "Hayvan Çiftliği" eseri 1946'da yayımlanmış ve 50 öncesi de çok büyük ses getirmiş. Bu öyküyü her okuduğumda yazılış yılı aynı olan bu iki eseri düşünür dururum; acaba hangisi esinlendi diye.

İfade serbestliğinden yoksun o dönemde, hiçbir siyasal düzen, rejim, sistem adı vermeden ne güzel anlatılır bozuk dünya düzeni.

""
Ne yapsınlar? Bu dünyanın düzeni böyleydi.


Re: Koyun Masalı

""
"Alçak, korkak, miskin, hain! Sen bizim gibi damarlarında asil kurt kanı taşıyan köpeklerle bir arada yaşamaya layık değilsin!"

""
"Bari siz gözünüzü açın da, ilerde başınıza yeniden itler, hele kendilerini kurt sanan palavracı itler musallat olursa, sürüyü canavarlara paralatmadan onları defetmeye bakın!"

"Koyun Masalı" ve henüz forumda ele almadığımız "Sırça Köşk" hikâyeden çok masal türüne yakın eserler. Yukarıda alıntıladığım bölümlerden ilki 1930'lardan bugüne Türkiye'de politik zemine hakim olmuş bir zihniyeti, ikincisi ise "Koyun Masalı"nın meramını ifade ediyor.


Re: Koyun Masalı

Bu masala kanım ısınmadı hiç, dilini mi sevmedim, daha mı farklı kurgulanmalıydı, çok mu didaktik?.. Kurgu ile dil birbirini tamamlamamış sanki.